Akaryakıt 10 artık lirayı aştı... İşte 3 ayda yaşanan o değişim

Ben hep 50 liralık benzin alıyorum diyenleri üzecek gelişmeler. Akaryakıt fiyatlarına zam üstüne zam yağdı

Akaryakıt 10 artık lirayı aştı... İşte 3 ayda yaşanan o değişim
Yayınlanma Tarihi : 09 Aralık 2021 18:29

Benzin fiyatları uçuşa geçti. Türkiye'de artık benzinin litre fiyatı 10 lirayı geçmiş durumda. Ben hep 50 lira alıyorum dolardan bana ne diyenler artık ortalıkta görünmüyorlar..

Gerçek Gündem'de yer alan habere göre: Akaryakıt fiyatlarına gelen son zamlarla birlikte, benzinin litre fiyatı 10 lirayı geçerek 10.35 Türk Lirası oldu.

Döviz kurunun artmasıyla birlikte son 3 ayda akaryakıta 3 liraya yakın zam yapıldı.


EYLÜL’DE 7.76 TL’YDİ


Türkiye’de yaygın bulunan bir akaryakıt firmasının fiyatlarına göre; 1 Eylül tarihinde benzinin litre fiyatı 7.76, motorinin litre fiyatı ise 7.27 idi.

26 Ekim’de gelen zamlarla benzinin litre fiyatı 8 lirayı aşarak 8.39 lira oldu. 25 Kasım’da da 9 lira bandını aştı ve 9.68 TL’ye satılmaya başlandı.

İNDİRİMLERE RAĞMEN 10 LİRAYI AŞTI


Son 3 ayda akaryakıta toplamda 3 kere indirim yapıldı. Ancak bu indirimler akaryakıtın 10 lirayı aşmasına engel olamadı.


Bugün, benzinin litresi 10.35 TL, motorinin litresi ise 10.33 TL’den satılıyor.

FİYATLAR ARTARKEN VATANDAŞ TOPLU TAŞIMAYA YÖNELDİ

Öte yandan akaryakıt fiyatları hız kesmeden artarken vatandaşların büyük bir bölümü artık toplu taşımaya yöneldiler. Aracı olanlar ise aracını ya garaja kaldırdı ya da satmaya başladı.

SIFIR BULUNAMIYOR

Piyasada sıfır araç pek bulunamayınca vatandaş haliyle ikinci ele yöneldi. İkinci el fiyatları da neredeyse sıfırlarla yarışır hale geldi.. Araç almak artık tam anlamıyla bir lüks haline geldi.