Asgari Ücrette Artış Oranı Belli Oldu. Yüzler yine asık

Asgari ücretle maaş alan çalışanları üzecek gelişme. Asgari ücret için düşünülen oran yine düşük oldu.

Asgari Ücrette Artış Oranı Belli Oldu. Yüzler yine asık
Yayınlanma Tarihi : 10 Kasım 2021 01:23

Çok sayıda vatandaş asgari ücretle geçim sıkıntısı çekiyor. Kira ve faturaları ödedikten sonra geçinme konusunda sorun yaşayan vatandaşlar en azından asgari ücretin daha yüksek olması gerektiğini dile getiriyorlar.

Muhalefet asgari ücret konusunda sorunları sürekli gündeme getirirken vatandaşlar ise daha yüksek bir asgari ücret talebinde bulunuyor.

Asgari ücretle ilgili tartışmalar devam ederken vatandaşlar bu ücretin en az yüzde 25 oranında olmasını talep ediyor.

Cumhuriyet gazetesinde Mustafa Çakır imzalı haberde asgari ücret için düşünülen rakamda belli oldu. 3 Bin 500 TL ile 3 Bin 700 TL arası bir rakam düşünülüyor.

Öte yandan vatandaş asgari ücret konusunda iktidara seslenirken iktidardan yapılan açıklama ise şaşkına çevirdi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin “Benim keyfi olarak kalkıp asgari ücret şu kadar olsun, 3 bin lira olsun, 3 bin 500 lira olsun gibi dememin çok anlamı yok, böyle bir yetkim de yok” açıklamasında bulundu..

AKP ve medyasının yüksek artış beklentisi olarak sürekli gündeme getirdiği rakam beklenen maaş oranının çok çok altında bulunuyor.

Ancak AKP medyası sürekli olarak bu oranları bir müjde gibi duyurarak manşetlerinden indirmiyor. Muhalefet ise hemen hemen her gün müjde şeklinde yayınlanan bu haberlere tepki gösteriyor.

Bekar bir vatandaşın aylık yaşam maliyeti tam 3 Bin 772 liraya ulaşmış durumda. Ve makasta giderek enflasyon nedeniyle açılıyor... İşveren ise işçi masraflarını gerekçe göstererek bu rakamlardan fazla zam veremeyeceğini belirtiyor..

Muhalefet ise en azından asgari ücrette yapılacak artışa nazaran verginin de düşürülmesini talep ediyor. Sigorta desteğinin artırılmasını talep ederek rakamların da düşürülmesini istiyor. Şuanda işverenlere ödenen işçi başına destek sadece aylık 75 TL. Muhalefet bu rakamın artırılmasını talep ediyor..

Gözler şimdi 2022 yılına kilitlenmiş durumda. Sürekli olarak gıda fiyatları artarken vatandaş asgari ücretin yaşanabilir bir seviyede olmasını talep ediyor..

EKONOMİSTLERİN OLAY İDDİASI

Her ne kadar asgari ücrette iktidar kanadı yüksek bir zam beklentisi ortaya koyamıyor olsa da bazı ekonomistler olası bir erken seçimde iktidarı kaybetmek istemeyen AKP'nin çok yüksek bir asgari ücret zammı yapabileceğini de öne sürüyor.