Ay Çiçek Yağında Kötü Haber Geldi. Durum Vahim

Ayçiçek yağı son günlerde Zeytinyağı ile yarışıyor. Fiyatlar patlama noktasına gelince kriz kapıya dayandı..

Ay Çiçek Yağında Kötü Haber Geldi. Durum Vahim
Yayınlanma Tarihi : 23 Ekim 2021 19:35

Maaşlar kuş olup uçtu gitti. Maaşlara yapılan zamlar gıda ürünlerine yapılan zamlarla adeta erime noktasına geldi. Peş peşe gelen zam haberlerine bir yenisinin daha eklendiği görüldü.

Türkiye'de dolar kuru tarihin en yüksek seviyesinde seyrederken peş peşe gelen zam haberleri ise şaşkınlık yaratıyor. İktidar medyasının görmezden geldiği gelişmeler muhalefet temsilcileri tarafından sosyal medyadan ancak paylaşılabiliyor.

Bugün ise TV100 Dikkat çeken bir haber yayınladı. Yayınlanan haberde Ayçiçek yağındaki büyük krize dikkat çekildi.

Bilindiği gibi Son yıllarda artan fiyatıyla en çok dikkat çeken ve sık sık gündeme gelen ürünlerden biri ayçiçek yağı. Ve gelen son dakika haberine göre Ayçiçek Yağına Türkiye'de yine zam geldi. Buna göre Ayçiçek yağı fiyatlarına büyük zincir marketlerde yaklaşık yüzde 9,34 oranında büyük bir zam geldi.


Öte yandan TÜİK verilerine göre Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) 2021 yılı eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre Türkiye'de yaklaşık yüzde 19,6 oranında arttı. Ayrıca ülkede Yıllık enfasyon oranlarının yüzde 20'lere dayandığı belirtilirken peş peşe gelen zamlar ise tepkiye yol açıyor..

Türkiye genelinde Gıdada en çok artış hangi ürünlerde?

Raporlar incelendiğinde Gıda ürünlerinde en çok artış yüzde 148 ile şeftalide görülüyor. 38 aylık dönemde ise Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden biri olan mercimek fiyatı yüzde 141 ortanında artarken margarin ise yüzde 121 ve ayçiçek yağı da yüzde 120 zamlananlar arasında.

DİĞER ZAMLANAN HABERLER İSE ŞU ŞEKİLDE

Diğer gıda ürünlerine gelen zamlarda belli oldu. Yine TV100'ün derlediği gelişmelere göre Türkiye'de sarımsak fiyatı yüzde 114, kuru fasulye yüzde 110, bulgur yüzde 100, makarna yüzde 97, yumurta yüzde 91, tavuk eti yüzde 89, süt yüzde 82 ve yoğurt yüzde 63 oranında artarak bir rekora imza attı..

Kaynak: TV100