Bunu Da Gördük. Ayçiçek Yağı için beklenmedik gelişme

Fiyatı sürekli artan Ayçiçek yağıyla ilgili beklenmedik bir karar alındı. Alınan karara göre Ayçiçek yağıyla ilgili dikkat çeken bir vergi uygulamasına gidilecek..

Bunu Da Gördük. Ayçiçek Yağı için beklenmedik gelişme
Yayınlanma Tarihi : 26 Ekim 2021 20:18

Enflasyon bir yandan artışını sürdürürken diğer yandan da yerli üreticinin azalması nedeniyle ithal ürünlerin gelişi ağırlık kazanıyor.

Doların sürekli yükselişi ithal edilen gıda ürünlerinde de sıkıntıya yol açıyor. Halk TV peş peşe gelen zamlarla ilgili dikkat çeken bir haber yayınladı.

Son dönemde Türkiye'de çok sayıda gıda ürünün fiyatlarına yağmur gibi zam yağıyor. Peş peşe gelen zamlar bir yandan devam ederken şimdi de yerli üreticiyi şaşkına çevirecek bir karar alındı.

Sürekli Ayçiçek yağının fiyatı tırmanışa geçince iktidar dikkat çeken bir karar almak zorunda kaldı.

Resmi Gazete'de de yayınlanan o karara göre Ham ayçiçeği yağı ve aspir tohumu ithalatından yıl sonuna kadar bundan böyle gümrük vergisi alınmayacak.

Amaç bitkisel yağların fiyatlarında yaşanan artışın önüne geçebilmek...

Halk TV'den Hava Asal imzalı habere göre Ayçiçek yağıyla ilgili alınan bu karara uygulanan gümrük vergisinin neden olduğu belirtildi.

Söz konusu ürünlerden 22,5 olarak ve yçiçek tohumu yağı ithalatında ise sıfır ve yüzde 10 olarak ithalatın yapılmış olduğu ülkelere göre değişen oranlarda gümrük vergisi uygulanmaktaydı. Alınan karar gereği 31 Aralık 2021 tarihine kadar vergi uygulanmayacak..

Ayçiçek yağında neler oluyor?

Bugüne kadar Türkiye'de Ayçiçek yağı en ucuz yağlar arasında yer alıyordu. Yoksul kesim zeytinyağı tüketmek yerine ayçiçek yağı tüketiyordu.

Ancak geldiğimiz süreç itibariyle ayçiçek yağı da yoksullar tarafından tüketilmesi mümkün olmayan bir yağ haline geldi.

Enflasyon sürekli olarak yükselirken bu yağların fiyatlarına da yüzde 9.34 oranında zam geldi.

Halk TV zincir marketlerdeki ayçiçek yağının fiyatları hakkında da bir araştırma yaptı. Buna göre Bim Marketler zincirlerinde Sole Ayçiçek yağı: 74,90 TL'den alıcı bulurken Şok marketler zincirinde ise Evin Ayçiçek yağı: 74,90 TL'den alıcı buluyor. Türkiye'nin en ucuz marketlerinden biri olarak gösterilen bir diğer market zinciri A101'de ise Ayçiçek yağı: 74,90 TL'den satılıyor.

Şimdi herkes Resmi gazetede yayınlanan karar sonrasında Ayçiçek yağı fiyatlarında herhangi bir düşüş yaşanıp yaşanmayacağını çok merak ediyor.