Doların Fırlamasıyla Satışlar Durdu...

Cuma gününü 10 lira sınırına dayanarak kapatan Amerikan Doları bugün itibariyle 10.24 TL seviyesinden işlem görmeye başladı.

Doların Fırlamasıyla Satışlar Durdu...
Yayınlanma Tarihi : 17 Kasım 2021 15:28

Dolar kuru TL karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Yaşanan bu yükseliş çok sayıda sektörü derinden etkiledi. Dolar kurundaki yükseliş yurt dışından gelen ürünlerin fiyatlarında da patlamaya yol açıyor.

Farklı sektörlerden vadeli satışların durmuş olduğu haberleri doların yükselişle birlikte tüm hızıyla sürüyor.

Yeniçağ gazetesi tarafından derlenen habere göre bariz olarak ithal girdi kullanmakta olan üreticiler doların nereye gideceğini ve ona bağlı olarak maliyetlerin hangi seviyeye çıkacağını pek bilmediklerinden vadeli satış yapmama kararı aldılar ve bu kapsamda da vadeli satışlar durmuş durumda..

İnşaat malzemelerinde üreticilerin daha önce vermiş olduğu siparişlerde iptal edilerek paraları tüketicilere geri iade edildi.

Konuyla ilgili t24'e açıklamalarda bulunan bir vatandaş “Dört bin liralık malzemeyi satmak istemeyen esnaf bile var. Çünkü o bile korkuyor, satarsam geri yerine koyamam diye” açıklamasında bulundu..

Öte yandan sorun sadece inşaat sektöründe değil Tekstil sektöründe de var. t24'e son durumu değerlendiren bir fabrika yöneticisi kurun nerede duracağını kestiremediklerini ve bu koşullarda da vadeli satış yapmanın zarara neden olabileceğini belirterek bu yüzden vadeli satışları durdurduklarını açıkladı.

Son bir kaç ayda Maliye ve Hazine bakanı değişmiş, Merkez Bankası başkanlığında ise peş peşe görevden almalar yaşanmıştı. Tüm bunlara rağmen ise dolar kuru agresif yükselişini sürdürmeye devam etmişti.. u

İlgili Haberler