Durmuyor, Yüksek alkollü içkilere bir zam daha

Türkiye'de Alkollü içkilere 12 gün içinde ikinci bir zam daha geldi! Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, hangi ürünlere ne kadar zam geldiğini sozcu.com.tr'ye yaptığı açıklamayla duyurdu.

Durmuyor, Yüksek alkollü içkilere bir zam daha
Yayınlanma Tarihi : 18 Temmuz 2022 14:20

Türkiye'de tepeden tırnağa çok sayıda ürüne zam gelmeye devam ediyor. Alkol fiyatları ise tarihi görülmemiş zamlarla karşı karşıya.

Sözcü'de yer alan bir haberde alkol fiyatlarına yeni bir zam daha yapıldığı duyuruldu.

Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, bugün itibarıyla bir içki grubuna ait ithal şarap, vodka, viski ve likör ürünlerine zam geldiğini söyledi.

Sozcu.com.tr’ye konuşan Aybaş, zam oranının ortalama yüzde 15-20 aralığında değiştiğini ifade etti.

Buna göre, A markasına ait 35’lik viskinin fiyatı 219 TL’den 249 TL’ye, 379 TL olan 70’lik viskinin fiyatı ise 429 TL oldu. B markasına ait 35’lik votkanın fiyatı 160 TL’den 185 TL’ye, 299 TL olan 70’lik viskinin fiyatı ise 349 TL’ye çıktı.

SENE BAŞINDAN BU YANA BEŞİNCİ KEZ ZAM YAPILDI


Söz konusu fiyat artışları, sene başından bu yana beşinci zam olma özelliğini taşıyor.

Ocak ve mart ayındaki zamlardan sonra mayıs ayı ortasında bazı rakı, viski, votka ve şarap ürünlerine yüzde 12 ila yüzde 23 aralığında zam gelmişti. Temmuz ayı başında ise bir içki grubuna ait şarap bazlı içecekler ve bazı kokteyllerin fiyatları yüzde 40 oranında artmıştı.

BİRAYA DA ZAM GELMESİ BEKLENİYOR


Aybaş, geçen seneye kadar yılda bir kez ya da 6 ayda bir zamlanan alkol ürünlerinin bu sene itibarıyla neredeyse her ay zamlandığına dikkat çekti. Aybaş, “Gelen zamların hızına biz de yetişemez olduk” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Aybaş, bu ay itibarıyla biraya da zam beklendiğini, ancak hem yapılacak zamların hem da zam oranlarının henüz netleşmediğini kaydetti.