Ekmek fiyatları için Barış Yarkadaş'ın iddiası! 10 TL olduğunu görürsek şaşırmayalım

Ekmek fiyatları Türkiye'de 10 TL mi olacak? Barış Yarkadaş açıkladı

Ekmek fiyatları için Barış Yarkadaş'ın iddiası! 10 TL olduğunu görürsek şaşırmayalım
Yayınlanma Tarihi : 05 Ocak 2022 23:54

AKP ve CHP arasında Halk Ekmek Tartışması devam ederken flaş bir iddia gündeme geldi. Ekmek fiyatlarının son dönemde çok sayıda şehirde zamlanması tartışmalara yol açmıştı. Özellikle vatandaşlar ekmek ve simit fiyatlarının artmasından şikayetçi.

Üreticiler ise un fiyatlarının ve elektrik fiyatlarının zamlanmasını gerekçe gösteriyor. 2021 yılında çok sayıda ürünün fiyatına zam gelmişti.

2022 yılı için ise yine karamsar bir tablo çizildi. Eski CHP milletvekili olan gazeteci Barış Yarkadaş katıldığı bir televizyon programında tartışma yaratacak ifadeler kullandı.

Yeniçağ gazetesinin aktardığı habere göre: Gazeteci Barış Yarkadaş, KRT TV ekranlarında yayınlanan Şimdiki Zaman programında gıda ürünlerinin fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yarkadaş, 2021 yılında sıvı yağa, yumurtaya ve ekmeğe yapılan fahiş zamları hatırlatarak ekmek fiyatlarının daha da zamlanacağını belirtti.

Yarkadaş, açıklamasının devamında ise ekmek fiyatları hakkında değerlendirmede bulunurak "10 TL olursa şaşırmayın" dedi.

MALİYETLERİ TEK TEK SIRALADI

Yarkadaş'ın sözleri şu şekilde:

"Arkadan bir ekmek zammı geliyor. 2022'nin Şubat - Mart'ında 6 TL olur ama Mart'ın sonrasında 7 - 8 - 9 - 10 TL diye gider. Peynir var, margarin var ama alamıyorsan kıtlık var demektir. Alamıyorum işte. Sadece sıvı yağa 2021 yılında yüzde 80 zam gelmiş, yumurtaya yüzde 117, ekmeğe yüzde 70 oranında zam gelmiş. Ekmek daha da pahalanacak. Buğday yetmiyor. 2022 yılında Türkiye'nin 62 ilinde kuraklık öngörülüyor. Buğday rekoltemiz geçen yıl 17 milyon tondu, bu sene 11 milyon tona düşmesi bekleniyor. Senin Türkiye'de sadece ekmek üretebilmek için 20 milyon ton buğday hasadına ihtiyacın var. 11 milyon tona düştüğünde yurt dışından alacağız. Sanayicinin, fırıncının, bakkalın maliyetini eklediğinizde, ekmek 10 TL olursa şaşırmayın."

BÜYÜK TEPKİ YAĞDI

Öte yandan Barış Yarkadaş'ın iddiasına sosyal medyadan bazı vatandaşlar ve fırıncıların tepki gösterdiği görüldü. Ekmek fiyatları 10 TL olacak iddiası bir kötü niyettir diyen vatandaşlar CHP'li Yarkadaş'a ateş püskürdüler.