İktidardan Asgari Ücret Açıklaması Geldi! 4 BİN TL mi olacak?

Asgari ücretin 2022 yılında kaç TL olacağı merak ediliyor? Bazı siyasiler asgari ücretin 4 bin Türk lirası olacağını öne sürmüştü. AKP'den ise flaş bir açıklama geldi.

İktidardan Asgari Ücret Açıklaması Geldi! 4 BİN TL mi olacak?
Yayınlanma Tarihi : 16 Kasım 2021 14:36

Enflasyon hızla artarken dolar kuru da yükseliyor. Yurt dışından getirilen çok sayıda ürünün de fiyatı arttı. Benzin, LPG derken çok sayıda ürüne de zam gelmeye başladı. Ayçiçek yağı ve Zeytinyağındaki yükselişe ek olarak çok sayıda şehirde ekmek fiyatlarına da zam geldi.

Asgari ücretle geçinmek zorunda kalan vatandaşlar kira ve faturaları ödedikten sonra market ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çektiklerini belirtiyorlar.

2022 yılında verilecek asgari ücret ise büyük önem taşıyor. Bazı haber sitelerinde asgari ücretin 4 bin Türk lirası olacağına yönelik iddialar yayınlandı. Ancak AKP'den net bir rakam gelmedi. Anket çalışmalarının sürdürüldüğü belirtildi. Anlaşılan o ki vatandaşın talebi doğrultusunda bir asgari ücret söz konusu olacak.

Yeniçağ gazetesinde yer alan habere göre: Asgari ücretle ilgili sunum yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, tüm kesimlerin taleplerinin alındığını, anket çalışmalarının ise sürdüğünü dile getirdi.

ERKEN SEÇİM JESTİ

Öte yandan bazı ekonomistler ise asgari ücretin beklenenden daha yüksek verileceğini öne sürdüler. Anketlerde oy kaybı yaşayan AKP'nin bu düşüşü durdurmak adına olası bir erken seçimde oldukça yüksek bir asgari ücret vererek yeniden oyların yükselişine geçmesini isteyebilir yorumunda bulunuluyor.

Şimdi gözler iktidar tarafından belirlenen asgari ücretin ne kadar olacağına kilitlenmiş durumda. Muhalefet kanadında da asgari ücretin 4 bin TL'nin altında olmamasına yönelik talepler var. İşverenler ise devletin sigorta desteği gibi destekleri artırmasını talep ediyor. Çok sayıda işletmeci yüksek asgari ücreti ödeyemeyecek durumda olduklarını belirtiyor. Bu noktada devletin vergi ve sigorta desteği sunmasını talep ederek aksi takdirde işten çıkarmaların artabileceği uyarısında bulunuyorlar. - FOTOĞRAF: unsplash - Solmeydan