İslam Memiş altın için tahminini değiştirdi! İşte geleceği seviye

Yeni yıla sayılı günler kala yatırımlarına yön vermek isteyen vatandaşlar altının seyrinin nasıl devam edeceğini merak ederken ekonomist İslam Memiş altın için yeni rakamı verdi!

İslam Memiş altın için tahminini değiştirdi! İşte geleceği seviye
Yayınlanma Tarihi : 30 Aralık 2022 14:45

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş 2023 altın fiyatlarının ne yönde seyir izleyeceğini açıkladı ve gram altın tahminini güncelledi. Memiş; 'Altının gramı 1450 TL olacak ama beklememiz gerek' dedi.

'Yatırımcısının da bildiği gibi bu yıl ki gram altın beklentim 1450 lira seviyesindeydi. Tabi ki teknik ve mantıken bu rakamları bekliyoruz. Ancak Merkez Bankaları'nın koordineli bir şekilde baskılama süreci ile birlikte teknik ve mantık olarak piyasada bir şey oluşmadı. Hatta dolar karşısındaki hiçbir enstrümanda teknik işlemedi.

Dolar karşısında ki her şey ciddi baskı altında kaldı ama bu gram altın fiyatında tekrar 1450 lira rakamlarının görülmeyeceğini ifade etmiyor. Gecikmeli de olsa 2023 yılında 1450 lira rakamını tekrar beklemeye devam edeceğim'' diye konuştu.

GRAM ALTINDA ZİRVE TAHMİNİ DEĞİŞTİ

Memiş ayrıca yeni yılda altının uzun vadede kazandırmaya devam edeceğini söyleyip şunları dile getirdi:

'Ons altın yine 2023 yılında 2 bin dolar seviyesi üzerinde rakamlar 2 bin 200 dolar, 2 bin 300 dolar seviyelerini görecek. Gram altın TL fiyatında 1.450 lira rakamları yine beklemeye devam edeceğim. 1.105 lira seviyesine kadar bugün yükselmişti hatta dün 1.150 lira seviyesine kadar yükselerek tüm zamanların rekorunu kırdı gram altın TL fiyatı.

Ama o beklediğimiz seviyelere çok uzak seviyelerindeyiz. Yıllık olarak getiriye baktığımızda yatırımcısı uzun vadeli bir yatırımcı gramında 330 lira kazanmış oldu. Bu da iyi bir getiri sağlamış oldu. Ama yılın ilk ayı itibari ile özellikle Ocak ayından itibaren yukarı yönlü bir hareketlilik beklentisi olduğu söyleyebilirim'