Son Anket Ortaya Çıkardı. Gençlerin yüzde 61'i Türkiye'den gitmek istiyor

Daha iyi bir yaşam isteyen gençlerin büyük bir bölümü Türkiye'de yaşamak istemiyor. İstanbul Ekonomi Araştırma'nın yayınladığı son ankete göre Gençlerin yüzde 61'i Türkiye'den gitmek istiyor

Son Anket Ortaya Çıkardı. Gençlerin yüzde 61'i Türkiye'den gitmek istiyor
Yayınlanma Tarihi : 14 Kasım 2021 21:49

Türkiye'de hiç olmadığı kadar büyük bir beyin göçü yaşanıyor. İmkanı olan gençler ya yurt dışına çalışmaya gidiyorlar ya da yurt dışına üniversite okumaya. Okumaya giden gençlerin büyük bir bölümü ise Türkiye defterini kapatarak bulundukları yerlerde yaşamaya devam ediyorlar.

Sadece gençler değil son dönemde çok sayıda iş adamı da yurt dışına yatırım yaparak Türkiye'den ayrıldılar.

Özellikle Avrupa ve Balkanlarda neredeyse Türk sermayeli şirket sayısı hemen hemen her gün artıyor. Sadece sıradan insanlar değil AKP'ye yakınlığıyla bilinen çok sayıda iş adamı bile servetinin büyük bir bölümünü Balkanlara aktarmaya başladı. Kuzey Makedonya'da onlarca AKP'ye yakınlığıyla bilinen şirketin yatırımlar yaptığı görülüyor.

İstanbul Ekonomi Araştırma ise gençlerle ilgili şaşırtıcı bir anket yayınladı. Yeniçağ gazetesinin yayınladığı habere göre İstanbul Ekonomi Araştırma, 18-30 yaş arası gençler arasında bir araştırma gerçekleştirdi.

Söz konusu bu Araştırmanın sonuçlarına göre "daha iyi bir yaşam için göç etmeyi" tercih edeceklerini söyleyen gençlerin oranı yüzde 61'i buldu.

Araştırma üç bin kişi ile gerçekleştirildi. Öte yandan söz konusu ankette gençlerin yüzde 83'ü ailesinin ekonomik durumu ile endişe ederken, yüzde 29'u "Mevcut gelirimle geçinmekte çok zorlanıyorum” değerlendirmesinde bulundu. Gençlerin yüzde 31'i, “Mevcut gelirimle ancak geçiniyorum” derken, “Mevcut gelirimle zor geçiniyorum” diyenlerin oranı yüzde 27 olarak kaydedildi.

BEYİN GÖÇÜ ARTARAK SÜRÜYOR

Türkiye'den hemen hemen her yıl binlerce üniversite mezunu genç kendini daha da geliştirmek için Avrupa ülkelerine geçiş yapıyor. Bu süreç son dönemde hiç beklenmediği kadar hız kazanmış durumda. İktidar da bu durumun farkında.

Muhalefetin ise bu durumu görmezden gelip gündeme getirmemesi ise başka bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından yapılan bu anket kuşkusuz şimdilik buzdağının sadece görünen tarafı olma özelliği taşıyor.