Un fiyatlarındaki artış bir zam daha getirdi. Makarna fiyatları zamlanıyor

Un fiyatlarının artmasıyla birlikte simit ve ekmek fiyatları zamlanmıştı. Yeni zam Türk mutfağının vazgeçilmezi olan makarna için de geçerli olacak.

Un fiyatlarındaki artış bir zam daha getirdi. Makarna fiyatları zamlanıyor
Yayınlanma Tarihi : 26 Kasım 2021 01:08

Un fiyatlarındaki artış Türkiye'nin çeşitli şehirlerindeki fırınlarda ekmek ve simit fiyatlarının zamlanmasına yol açtı.

Buğdayın Anavatanı Türkiye olmasına rağmen un fiyatlarının bu denli yüksek seviyede olması gerek üreticileri gerekse türeticileri şaşırtıyor.

Ekmek ve simit fiyatlarına peş peşe gelen zamların ardından bir zammın da makarna için yapılacağı belirtildi.

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu döviz kurundaki artışların tüketicilere yıl başından sonra yansıyacağını öne sürerek maliyetlerdeki artışın yüzde 100 'ü geçtiğini belirtti.

Makarnanın son 1 yılda yüzde 35 zamlandığını açıklayan Abdülkadir Külahçıoğlu şuan bir paket makarnanın 4,5 TL olduğunu belirterek yıl başından sonra makarnaya en az yüzde 15 zam geleceğini belirtti.

Piyasada 2,5 TL'den satılan makarnalar olduğunun da altını çizen Abdülkadir Külahçıoğlu konuyla ilgili açıklamasının devamında Türkiye'de makarnalık buğday stoklarının yeterli olduğunun da altını çizdi..

Genellikle yoksul yemeği olarak bilinen makarnanın da pahalanacak olması dikkat çeken başka bir zam oldu..