Yenişafak Gazetesi Elektrik Faturaları İçin Düşünülen Formülü Açıkladı

Yenişafak gazetesinin iddiasına göre; Elektrik faturalarından artan şikayetler nedeniyle 3 formül üzerinde çalışılıyor.

Yenişafak Gazetesi Elektrik Faturaları İçin Düşünülen Formülü Açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 09 Şubat 2022 22:58

Elektrik faturalarına tepki gösterenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Çok sayıda ünlü isim ve vatandaşlar faturalara tepki gösteriyor. Peş peşe ünlüler sosyal medyadan elektrik faturalarını paylaşarak zamlara tepki gösterdi.

Bu durum iktidar medyasının da gündeminden düşmeyince iktidar yeni bir formül üzerinde çalışmaya başladı.

Akşam saatlerinde sosyal medya hesabından bir video yayınlayan Kemal Kılıçdaroğlu'da elektrik faturalarına değinerek acil düzenleme talep etti ve zamlara tepki gösterdi.

Bugün ise Yenişafak gazetesi tarafından yayınlanan bir haberde elektrik faturaları için düşünülen formülle ilgili bilgiler belli olmaya başladı. Buna göre masada üç formül var. Öncelik esnafa tanınacak. Sonrasında ise haneleri de ilgilendiren bir düzenleme yapılacak.

Yeni Şafak gazetesinden Nur Banu Aras'ın haberine göre ilk etapta 150’den 210 kilovatsaat çıkarılan kademenin yeniden düzenleneceği belirtiliyor. İkinci formül ise elektrikte KDV indirimi. Elektrik faturalarına mevcutta yüzde 18’lik bir KDV uygulanıyor. Bu oranın düşürülmesi gündemde. Küçük esnafa yönelik bir formül üzerinde de çalışılıyor. Buna göre, faturalandırmanın tüketim ya da cirosuna göre belirlenmesi üzerinde duruluyor.

ALT LİMİTİ DEĞİŞEBİLİR


Elektrikte 1 Ocak itibariyle kademeli faturalandırılmaya geçilmişti. Bu uygulamada tüketim 150 kWh’ye kadar farklı sonrasında ise farklı hesaplanıyordu. İlk faturaların gelmesiyle birlikte şikayetler artmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın devreye girmesiyle tarifelerde 150 olan kademe şubat başında 210 kilovatsaate çıkarılmıştı.

İlk adım bu şekilde atılırken sürdürülen diğer çalışmalar için Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın elektrik faturalarına ilişkin yeni bir düzenleme yapılacağını söyledi. Ardı ardına gelen açıklamadan sonra gözler elektrik faturalarında yapılacak düzenlemeye çevrildi. Çalışmada 210 olan kilovatsaat miktarının daha da artırılacağı belirtiliyor.

ELEKTRİK FATURASINA KDV İNDİRİMİ


İkinci formül ise KDV düzenlemesi. Halihazırda faturalarda tüketiciden yüzde 18 KDV tahsil ediliyor. Bu ücretin yeniden düzenlenmesi ve düşürülmesi de seçenekler arasında. 200 liralık bir faturanın 36 lirası KDV’den kaynaklanıyor.

ESNAFIN GELİRİNE GÖRE HESAPLANACAK


Üçüncü formül ise küçük esnaf için yapılacak düzenleme. Ticarethaneler kademeli tarifeden yararlanamıyordu. İşletmelere yıl başında yaklaşık yüzde 165 oranında bir zam yapıldı. Özellikle küçük esnafa yönelik fatura bedelini azaltacak bir formül üzerinde duruluyor. İşletmelerde konutta olduğu gibi kademeli tarifeye geçilmesi, cirosu ya da elektrik tüketim miktarına göre fatura gelmesi de yapılacak düzenlemeler arasında.

FATURALAR ÇOK KABARDI

Özellikle faturalar Ocak 2022 içerisinde çok yükseldi. Bu durum yapılan zammın yansıması olarak değerlendirildi. İlk olarak limit yükseltildi. Ancak bu da zamların durmasına engel olamadı. Şimdi vatandaşlar ve işletmeciler yeni düzenlemenin çıkacağı günü iple çekiyor.