Yumurta yine zamlandı. 1 koli yumurta cep yakacak

Yumurta fiyatlarına gelen son zamla birlikte 1 koli yumurtanın fiyatı 35 Türk lirasından satılacak..

Yumurta yine zamlandı. 1 koli yumurta cep yakacak
Yayınlanma Tarihi : 01 Aralık 2021 20:41

Ayçiçek yağındaki zam ve zeytinyağındaki zam tepkiye yol açmıştı. Devamında ise un ve şeker gibi gıdalara zam gelmişti. Zam yağmurunu ekmek ve simit izlemişti. Halkın en çok tükettiği gıdaların başında ise yumurta geliyor. Yumurta fiyatlarının yine zamlandığı haberi geldi.

Milli gazetede yer alan habere göre: BİM, yumurta fiyatlarına zam yaptı. Kasım ayında Rekabet Kurumunun kestiği cezada 958 milyon TL ceza alan BİM zincir markette satılan yumurtanın kolisi 36 TL'ye çıktı.

Kasım ayı başında 29.90 TL'den satılan 30'lu koli yumurta ay ortasında 32 TL'den satılmaya başlanmıştı. Henüz aralık ayının başında BİM 30'lu yumurta fiyatını 35.90 TL'ye çıkarması dikkat çekti.


BİM Bili Bili marka yumurta ağustos ayında 22 TL'den satılıyordu. Aradan geçen sadece 4 ayda yumurtanın kolisi yüzde 63 zamlanmış oldu.

yumurta-fiyatc4b1na-bc3bcyc3bck-zam-bim-30-lu-yumurtaya-zam-yaptc4b1.jpg

BİM markette yumurtanın birim adedi ise 1.20 kuruş.

Öte yandan birçok markette yumurtanın kolisi 40 TL'yi bulmuş konumda.

YEM FİYATLARI UÇTU

Yumurta fiyatlarına gelen zamlara vatandaşlar tepki gösterirken çok sayıda üretici ise yumurta fiyatlarının olması gerekenden daha az olduğunu dile getirdiler. Tavukların masrafının büyük olduğunu dile getiren üreticiler yaptıkları açıklamada yem fiyatlarının yüksek olduğuna dikkat çektiler.

Üreticilerin ve tüketicilerin eleştirileri devam ederken yumurta fiyatlarındaki bu artış vatandaşın belini bükecek türden oldu.

5 kişilik bir aile günde 1 yumurta yiyecek olsa aylık masrafı 175 TL olacak. Bu sadece yumurta için ödenecek rakam. Kahvaltıda tüketilen peynir, zeytin ve diğer kahvaltılık gıdalarda listeye eklenince ortaya oldukça kabarık bir rakam çıkıyor..