Cihazın performansı artacak! Airfryer nasıl temizlenir? İşte bilmeniz gereken püf noktası...

Airfryer, son yılların popüler mutfak aletlerinden biridir. Geleneksel kızartma yöntemlerine alternatif olarak tasarlanmıştır ve sağlıklı yemek pişirme seçenekleri sunar. Bu harika cihazın temizliği ise büyük önem taşıyor. İşte Airfryer temizliği...

Cihazın performansı artacak! Airfryer nasıl temizlenir? İşte bilmeniz gereken püf noktası...
Yayınlanma Tarihi : 25 Eylül 2023 17:18

Airfryer, sıcak hava dolaşımı kullanarak gıdaların kızartılmasını sağlar ve yağ kullanımını minimuma indirir. Böylece, yağ oranı düşük ve daha sağlıklı yemekler hazırlamak mümkün olur. Airfryer, aynı zamanda hızlı ve pratik bir pişirme yöntemi sunar, bu nedenle yoğun iş temposuna sahip kişiler için de ideal bir seçenektir. Ayrıca, farklı pişirme seçenekleri sunarak, çeşitli yemeklerin hazırlanmasına olanak tanır. Özetle, Airfryer, sağlıklı, hızlı ve pratik bir pişirme yöntemi sunan, son derece kullanışlı bir mutfak aletidir.

Airfryer nasıl temizlenir?

Gün içinde birçok kişi Airfryer kullanmaktadır. Ev hanımları Airfryer cihazının nasıl temizlendiğini merak etmektedir.

Yurtgazetesi.com.tr adresinde yer alan bir içerikte; Airfryer temizliğinin püf noktalarıyla ilgili bilgiler paylaşıldı.

maxresdefault.jpg

İşte Airfryer cihazını temizleme yöntemleri

Hava fritözü bir diğer adıyla Airfryer muhtemelen son zamanlarda en çok beğenilen kullanışlı olması itibariyle de en çok aranan mutfak aletleri arasında yer alıyor. Hava fritözünün en önemli özelliği yiyecekleri hızlı ve aşırı yağsız pişirmesidir. Peki ama lezzetli yemekler yapmanızı sağlayan Airfryer nasıl temizlenir?

AİRFRYER NASIL TEMİZLENİR? TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALI?

Çok az yağ kullanarak kullandığınız fritözün içi zamanla kokar ve yağ artıkları birikir. Bunun için hava fritözlerinin her kullanımdan sonra temizlenmesi gerekir.

İlk olarak ürünü soğuması için bırakın ve fişini çektiğinizden emin olun. Aşındırıcı malzemeler kullanmaktan ve yoğun deterjanlar kullanmaktan mutlaka kaçının. İçerisindeki tavayı su ile yıkayın. İyice kurumasını bekledikten sonra kullanabilirsiniz.

maxresdefault-001.jpg

AİRFREYER TEMİZLİĞİNDEN BUNLARA DİKKAT EDİN

  • Fritözünüzden yiyecek parçacıklarını ve kalıntıları çıkarmak için metal kaplar, aşındırıcı süngerler veya çelik tel fırçalar kullanmayın. Bu, pişirme yüzeyindeki yapışmaz kaplamaya zarar verebilir.
  • Fritözünüzü suya batırmayın. Ana ünite elektrikli bir cihazdır, dolayısıyla bu ona zarar verir.
  • Temizlerken fritözünüzün fişinin çekili olduğundan emin olun.
  • Fritözünüzden kötü bir koku geldiğini fark ederseniz, yapışan yiyecekleri çıkarmak için tahta bir şiş, kürdan ve hatta eski bir diş fırçası ile çatlakları temizlemeyi deneyin. Bu gizli kırıntılar zamanla yanarak makinenin duman ve koku yapmasına neden olabilir.
  • Ayrıca yarım limon kesebilir ve kalan kokuları gidermek için pişirme yüzeyini ve sepeti ovalayabilirsiniz. Temizlemeden önce yaklaşık 30 dakika bekletin.
  • Gıdaya uygun temizleyiciler kullanın. Gıda teması için onaylanmamış dezenfektanlardan kaçının.

AİRFREYERI NE SIKLIKTA TEMİZLEMEK GEREKİR?

Her kullanımdan sonra hava fritözlerini temizlemeniz daha sağlıklı ve hijyenik yiyecekler tüketmeniz açısından önemlidir.