Fatih Portakal'ın istediği asgari ücret önerisi iktidarı kızdıracak

Gazeteci Fatih Portakal yaptığı açıklamada asgari ücretin belirleniş şeklinin değiştirilmesini talep etti. Portakal'a göre bakın asgari ücret nasıl belirlenmeli

Fatih Portakal'ın istediği asgari ücret önerisi iktidarı kızdıracak
Yayınlanma Tarihi : 01 Aralık 2021 21:14

Asgari ücret tartışmaları sürüyor. Çalışanlar en az 5000 TL olmalı derken işverenler ise bu ücreti karşılamalarının mümkün olmadığını belirtiyor. Muhalefet ise en az 4000 TL olmalı derken iktidar kulislerinde ise asgari ücretin 3500 TL olabileceği konuşuluyor.

Oy kaybı süren AKP'nin bu kaybı durdurmak için yüksek asgari ücret zammı yapması da mümkün görünüyor. Ancak bu durumda zor duruma düşecek işverenler çok sayıda çalışanı işten çıkarabilir. Bunun içinde ekonomistler işverenlere vergi ve prim desteği verilmesini öneriyorlar.

Tartışmalara gazeteci Fatih Portakal'da katılarak twitter hesabından çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

011220212021539424779.jpg

Fatih Portakal twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Asgari ücret ne olursa olsun, yılın sonu geldiğinde yine kuşa dönecek. Çünkü TL döviz karşısında devamlı değer kaybediyor. 2022’nin nasıl olacağı da ortada. Falcı olmaya gerek yok. Bence net asgari ücret dolara endekslenmeli. En azında işçi kaybını dengeleyebilir. Neden olmasın. “İlgili bakan max 3750-4000 TL aralığına bağlamış asgari ücreti. O, CB’nin babayiğitlik kelimesinden bence habersiz. Buna dense dense “güdüklük” denir, yani eksik bırakılmış, hakkı verilmemiş. Göreceğiz ay sonu! Tuhaf soruyu soranın yüzünü merak ediyorum şimdiden…” ifadelerine yer verdi.

YENİÇAĞ MANŞETTEN VERDİ

Öte yandan Fatih Portakal'ın Twitter üzerinden yayınladığı bu mesaj İyi Parti'ye yakınlığıyla bilinen Yeniçağ gazetesi tarafından manşetten verildi. Fatih Portakal'ın mesajı sosyal medyada da gündem olurken iktidarın Fatih Portakal'a ne yanıt vereceği şimdiden merak konusu oldu. Portakal'ın mesajı kısa sürede de hızla yayılan mesajlar arasına girmeyi başardı..