Seçim sonucunu görünce büyük bir hüsran yaşadılar

Macaristan seçimleri 6 muhalefet partisini şok etti.

Seçim sonucunu görünce büyük bir hüsran yaşadılar
Yayınlanma Tarihi : 04 Nisan 2022 19:03

Macaristan'da tarihi bir seçim yapıldı. 2018 seçimlerine muhalefet ayrı ayrı partiler olarak girerken bu seçime, aşırı sağcı Mi Hazank partisi haricinde, tüm muhalefet partileri birleşerek mevcut iktidara karşı yarıştılar. 6 parti tek bir ortak adayla seçime girdi. Macaristan muhalefetinde de Eren Erdem, Merdan Yanardağ, Kemal Özkiraz ve Hakan Aygün gibi isimler vardı. Tunç Soyer ile Muhittin Böcek gibi isimlerin tıpa tıp aynıları Macaristan'da da vardı.

Mevcut iktidarın karşısına kim çıkarsa çıksın seçimi kazanacağını iddia ediyorlardı. Türkiye'de de şuan benzeri bir durum var. Öyle ki muhalefete bakarsanız Erdoğan karşısında kim aday olursa olsun seçimi kazanacak. Bu yüzden Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday olmasını canla başla savunuyorlar. Macaristan seçimlerinde muhalefet büyük bir şok yaşadı. 6 Partinin ortak adayı seçimi kaybetti ve mevcut iktidar yine seçimleri kazandı.

Bu durum Türkiye'deki muhalefeti uykudan uyandırır mı bilinmez ama bir şekilde uyanmaları gerek. Özellikle İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in oyunu görüp bir seçimin daha AKP tarafından kazanılmaması için tabanın sesine kulak verip Kılıçdaroğlu'nun adaylığına karşı çıkması gerek. Kemal beyin adaylığına karşı çıkan Yavuz Ağıralioğlu gibi isimlerin sesine kulak vermesi gerek. Aksi takdirde değil 6 parti 66 partide Kemal Kılıçdaroğlu'nu desteklesin bu seçimin kazanılma şansı yok. Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu ile şans daha fazla. Bunu geçtiğimiz günlerde CHP içerisinden tek bir isim dile getirdi. O isimde Tanju Özcan'dan başkası değildi.

Bu arada unutmadan Halk TV programcısı Levent Gültekin'de muhalefeti uyardı ve Macaristan seçimleriyle ilgili şunları yazdı.

Macaristan’da altı partinin ortak adayına karşı Orban seçimi yeniden kazanmış, bizim muhalefetin çıkaracağı dersler var, umarım Macaristan’da olup biten üzerine kafa yorarlar.

SADIK ŞİMŞEK