WhatsApp'ın artık çalışmayacağı telefonlar duyuruldu

Mobil uygulama devi WhatsApp bazı cep telefonlarında artık çalışmayacak. WhatsApp'ın çalışmayacağı telefonlar listesinde çokça kullanılan telefonlarda bulunuyor.

WhatsApp'ın artık çalışmayacağı telefonlar duyuruldu
Yayınlanma Tarihi : 28 Ekim 2021 23:07

Teknoloji her geçen gün değişirken ve gelişirken geçmişte satın alınan çok sayıda cep telefonu da zamanla kullanılamayacak duruma geliyor.

WhatsApp örneğin sürekli yeni güncellemelerle dikkat çeken bir uygulama. WhatsApp tarafından kullanıcılara dikkat çeken bir duyuru yapıldı.

Bazı cep telefonlarında artık WhatsApp'ın çalışmayacağı ve desteklenmeyeceği bildirildi.

Konuyla ilgili yapılan duyuruda Android için OS 4.1, iPhone için ise IOS 10 ve üzerini kapsayan sistemlerde artık WhatsApp'ın çalışacağı açıklandı.

Ancak iPhone SE (2016), iPhone 6s ve 6s Plus kullanıcıları, iOS 9 sistemini iOS 10’a yükseltirlerse uygulamayı kullanmayı sürdürebilecekler..

DESTEKLENMEYECEK CEP TELEFONLARI DA AÇIKLANDI

Tele1 WhatsApp tarafından yapılan açıklamada yer alan cep telefonlarının listesini paylaştı. Buna göre 1 kasım itibariyle Android sisteme sahip olan Samsung Galaxy Trend Lite, Galaxy Trend II, Galaxy SII, Galaxy S3 mini, Galaxy Xcover 2, Galaxy Core and Galaxy Ace 2, LG Lucid 2, Optimus F7, Optimus F5, Optimus L3 II Dual, Optimus F5, Optimus L5, Optimus L5 II, Optimus L5 Dual, Optimus L3 II, Optimus L7, Optimus L7 II Dual, Optimus L7 II, Optimus F6, Enact , Optimus L4 II Dual, Optimus F3, Optimus L4 II, Optimus L2 II, Optimus Nitro HD and 4X HD, and Optimus F3Q, ZTE Grand S Flex, ZTE V956, Grand X Quad V987 and Grand Memo, Huawei Ascend G740, Ascend Mate, Ascend D Quad XL, Ascend D1 Quad XL, Ascend P1 S, and Ascend D2, Sony Xperia Miro, Sony Xperia Neo L, Xperia Arc modellerinde ise artık Whatsapp uygulaması çalışmayacağı gibi WhatsApp tarafından da bu cep telefonlarına destek sunulmayacak..

PEKİ WHATSAPP'I DESTEKLEMEYENLER NE YAPABİLİR?

Öte yandan 1 Kasım’dan itibaren WhatsApp’ı kullanamayacak olan telefonlara sahip kişiler için bazı alternatifler de mevcut. Bugüne kadar ki Sohbet geçmişini kaybetmek istemeyenler, WhatsApp görüşmelerini Google Drive veya iCloud hesaplarına yedekleyebilir veya kendilerine mail olarak gönderip saklayabilirler.

KARAR TEPKİ ÇEKTİ

WhatsApp tarafından alınan karara çok sayıda cep telefonu kullanıcısı da tepki gösterdi. Artan vergiler ve zamlarla cep telefonu fiyatları şimdilerde Türkiye'de oldukça yüksek seviyelerde. Bu kapsamda çok sayıda cep telefonu kullanıcısının teni telefon almak bir lüksü yok.

ALTERNATİF UYGULAMALAR PATLAYACAK

WhatsApp bazı yeniliklerle rakiplerine fark atmak istiyor. Ancak WhatsApp peş peşe bu şekilde cep telefonlarına olan desteği kaldırmaya devam ederse rakibi olan Telegram gibi uygulamalar yakında kullanıcı sayısında patlama yaşabilir.

WhatsApp tarafından sağlanan her güncelleme destek görmüyor. Bakalım WhatsApp 1 Kasım tarihinde bu duyurduğu adımı atacak mı. Atarsa çok sayıda cep telefonu kullanıcısı mağdur olabilecek.

Kaynak: Tele1