Yalı Çapkını dizisiyle ünlenmişti. Şimdi her yerden akın akın ziyaretçi geliyor

Star TV ekranlarında yayımlanan Afra Saraçoğlu ile Mert Ramazan Demir'in başrollerindeki Yalı Çapkını dizisinin ilk bölümünde ekrana gelen Gaziantep'teki han binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Birçok kişi bu hanı görmek için Gaziantep'e geliyor

Yalı Çapkını dizisiyle ünlenmişti. Şimdi her yerden akın akın ziyaretçi geliyor
Yayınlanma Tarihi : 26 Ekim 2023 21:09

Star TV ekranlarında yayımlanan Yalı Çapkını dizisi her Cuma ekrana geliyor. Reyting rekorları kıran dizi geçtiğimiz hafta ekrana gelememişti. Yalı Çapkını dizisindeki her sahne seyirciler tarafından ilgiyle takip ediliyor.

İLK BÖLÜMDEKİ BİNAYA AKIN AKIN ZİYARETÇİ YAĞIYOR

Yasemin.com sitesinde aktarılanlara göre; Her detayın kusursuz bir şekilde kurgulandığı Yalı Çapkını dizisi çekim yerleriyle izleyenleri heyecanlandırıyor. Olay örgüsünün bir kısmı Gaziantep'te geçtiği için Gaziantep'te yer alan Millet Hanı'nda da dizinin çekimleri gerçekleştirilmiştir.

yalison1.png

Millet Hanı, Yalı Çapkını dizisinin ilk bölümünden itibaren binlerce kişi tarafından ziyaret alıyor.

MİLLET HANI NEREDE? MİLLET HANI'NA NASIL GİDİLİYOR?

kulturportali.gov.tr adresinde; Star TV'deki Yalı Çapkını dizisinin çekildiği Millet Han'ı hakkında özel bilgiler paylaşıldı.

20170313140509139-2.jpg

Yapı, Osmanlı han mimarisi içinde iki katlı, tek avlulu hanlar grubuna girer. Kıbrıs Fatihi Lala Mustafa Paşa’nın Antep Beyliği zamanında Keçeciler Bedesteni (diğer isimleri Bedesten-i Atik, Karanlık Bedesten) olarak 1575 yılında yapılmış, sonradan ilaveler ile doğusu Pazar Hamamı, batısı Bıçakçı Çarşısı, güneyi Salaba ağzı, Kazaz Çarşısı ve kuzeyi kale olmak üzere kervansaray niteliği kazanmıştır. 1890 yılında üst katı ilave edilerek bugünkü halini alan hanın Cumhuriyet döneminden önceki adı “Aziziye” olarak kayıtlara geçmiştir. Atatürk’ün Gaziantep’i ziyareti sırasında Atatürk Hanı olarak değiştirilmek istenen hanın ismi, büyük önderin “Bu han benim değil milletin hanı olsun” sözlerinin ardından Millet Hanı olarak tarihteki seyrine devam etmiştir. Günümüzde turistik el sanatları mağazaları ve dinlenme alanı olarak Kültür Yolu üzerindeki önemli duraklardan birisidir.