1 Bardak İçmek Bile Korumaya Yetiyor. Kışın Vazgeçilmezi Evde Boza Tarifi

Bağışıklık sistemi ve sindirim sistemini korumasıyla bilinen Boza Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Peki evde boza yapmanın tarifi nasıldır?

1 Bardak İçmek Bile Korumaya Yetiyor. Kışın Vazgeçilmezi Evde Boza Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 21 Kasım 2021 14:37

Boza, alışmaya bağlı damak tatlarına hitap eden bir içecek türüdür. Çok lezzetli ve besleyici olan bozayı, evimizde yapabiliriz. Yanında sarı leblebi eşliğinde içilecek boza, soğuk muhallebi kıvamındadır. Boza içmek için, uzaklara gitmeye gerek yok. Kendimiz yapabilir ve akşamları otururken içebilir veya gelen misafirlerimize tadımlık olarak ikram da bulunabiliriz.

İlk olarak bulguru ayıklayalım. Daha sonra yıkayalım. Geniş ve derin bir tencereye su koyalım ve bulgurları haşlayalım. Bulgurlar haşlandıktan sonra, yoğurt mayalar gibi üzerini örtelim ve kendi sıcağında beklesin. Bir gün bekledikten sonra, ertesi gün sık bir elek yardımıyla tahta kaşıkla ezerek geçirelim.

Bulgurları iyice ezdikten sonra, aynı kaba sulandırılmış ekmek mayası ekleyelim. İçine toz şeker de ilave edip karıştıralım. Şeker ve mayayı iyice yemesini sağlayalım. Bütün karışımı tekrar eleyelim ve cam sürahi veya büyük kavanoza bu karışımı koyalım.

Elde ettiğimiz malzemeleri 5 gün bekletelim ve ekşimesini sağlayalım. Boza kıvamına gelince, servis bardaklarına koyalım. Üzerine tarçın serpelim ve sarı leblebi ile servise sunalım. Evimize gelen dostlarımıza gönül rahatlığıyla ikram edebileceğimiz bozayı, kendi mayasını kullanarak da yapabiliriz. Afiyet olsun.

MALZEMELER

2 kg. bulgur
150 gr. ekmek mayası
300 gr. şeker
2 kaşık tarçın
sarı leblebi