1 Tutam Pamukla Koklandığında Sigarayı Bıraktıran Baharat

Çok farklı alanlarda kullanılan karabiber, Türk mutfağının vazgeçilmez baharatlarından biri. Ancak yapılan bir araştırmaya göre karabiberin sigarayı bırakmada faydalı olduğu öne sürüldü.

1 Tutam Pamukla Koklandığında Sigarayı Bıraktıran Baharat
Yayınlanma Tarihi : 15 Ocak 2022 00:36

Bir çok kişi sigarayı bırakmak istiyor. Özellikle son 3 yıldır sigarayı bırakmak isteyenlerin sayısı epey bir artmış durumda.

Sigarayı bırakmak ve onun zararlı etkilerinden korunmak isteyenler araştırma içerisindeler. Akşam gazetesinde yayınlanan bir haberde Türk mutfağında da sofralardan eksik olmayan karabiberin sigarayı bırakma konusunda en etkili baharat olduğu öne sürüldü.

Gazetenin iddiası sosyal medyada da gündem olurken çok sayıda kişi karabiberin sigarayı bırakma konusunda gerçekten de etkili bir baharat olduğunu belirtiyor.

Bilim insanları tarafından yapılan Araştırmalara göre karabiber yağı koklamak boğazda bir yanma hissine sebep olarak sigara isteğinizi anında bastırıyor. Canınız her sigara çektiğinde bu işlemi uygulayarak kısa sürede sigarayı bırakabiliyorsunuz.

TEMİZLİK KONUSUNDA DA İŞE YARIYOR

Öte yandan karabiberin sadece sigarayı bırakma konusunda değil aynı zamanda da temizlik konusunda da bazı mucizeleri bulunuyor.

Karabiber, özellikle de renkli ve siyah kıyafetlerin solmasını önleyebilir. Yapmanız gereken makinenin deterjan havuzuna 1 çay kaşığı kadar toz karabiber eklemek. Makinenizi düşük derecede çalıştırarak ardından çamaşırlarınızı yıkamak. Bu basit ama etkili yöntem sayesinde karabiberin, renkli ve siyah kıyafetlerinizi solgun renkten kurtarmasına tanık olacaksınız.

KÜÇÜK KESİKLERE DE KARABİBER KULLANILABİLİR.

Ev kazaları çoğu zaman herkesin başına gelmiştir. Karabiberi evde küçük kesikler içinde ilk yardım aracı olarak kullanabilirsiniz. Bu yöntem büyük kesikler için uygun değildir. Küçük kesiğin olduğu yere bir tutam karabiber serpiştirip biraz bekleyin. Ardından kesiğin olduğu bölgeyi bir pamuk yardımıyla temizleyebilirsiniz.