4 Adet Yufkayla Yapılıyor. Gören El Açması Sanıyor Patatesli Tepsi Böreği Tarifi

Patatesli tepsi böreği, börek çeşitleri arasında çok sevilen tatlar arasındadır. Patatesin muhteşem tadıyla harmanlanan fırında yufkanın lezzetine diyecek yoktur.

4 Adet Yufkayla Yapılıyor. Gören El Açması Sanıyor Patatesli Tepsi Böreği Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 20 Kasım 2021 22:44

Olsa da yesek tadında olan muhteşem börek, çay saatlerinde aranılan bir tattır. Kendimize sevdiklerimize sunacağımız bu harika tadı, her daim yapabiliriz.

İlk olarak patatesleri yıkayıp kaynatalım. Kaynatılmış ve soğumuş olan patatesleri bir kabın içine rendeleyelim. Yıkanmış ve ayıklanmış maydanozu ince ince kıyalım ve kaba koyalım. Bir yumurtanın tamamını ve diğerinin akını ilave edelim. Bardaktaki sütün çoğunu kabın içine döküp hepsini çatal yardımıyla çırpalım.

Bütün malzemeleri iyice karıştıralım. Yağı eritelim ve tepsinin içine bir miktar gezdirelim. Yufkayı tepsiye koyalım. Hazırlamış olduğumuz patatesli karışımın yarısını yufkanın üzerinde gezdirelim. Üzerine tekrar yufka koyalım ve harç ilave edelim. Yufkalar ve harçlar bitinceye kadar bu işleme devam edelim.

Kalan erimiş yağa, kala yumurta karışımını ekleyelim ve iyice çırpalım. Daha sonra elimizle yufkaların üzerine iyice yayalım. Orta hareketli ve önceden ısırtılmış fırına tepsimizi sürelim. Yufkaların üzeri kızarıncaya kadar pişmesini bekleyelim. Fırından çıkaralım ve dilimleyelim. Sıcak olarak servise sunalım. Afiyet olsun.

MALZEMELER

4 adet yufka
2 adet yumurta
yarım kg. patates
1 su bardağı süt
yarım paket margarin
150 gr. beyaz peynir