Ağızda Lokum Gibi Dağılıyor! Kaynana kıskandıran Çikolatalı Kurabiye Tarifi

Türk mutfağında kuru pastalar arasında yer alan bir kurabiye tarifi vereceğiz. Herkes tarafından sevilen kurabiye lezzetli bir tatlıdır. Kurabiyelerin çok fazla çeşidi yapılmaktadır. Tatlı veya tuzlu olabilir.

Ağızda Lokum Gibi Dağılıyor! Kaynana kıskandıran Çikolatalı Kurabiye Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 05 Kasım 2021 22:19

Özellikle tuzlu kurabiyelerde susam, çörek otu, mahlep kullanılmaktadır. Kurabiye kıyır kıyır olmalıdır. Pastanelerden alınan kurabiyeleri evde kendinizde yapabilirsiniz.

Tarifteki ölçülere uymanız çok önemlidir. Kurabiyeler genellikle yuvarlak küçük boyutlardadır. Fırında yüz seksen derecede pişerler. Kurabiyeler her yaştan kesimden insan tarafından sevilmektedir. Çay saatlerinin, günlerin, düğünlerin vazgeçilmez parçasıdır.

Tuzlu kurabiyelerden daha fazla çeşidi olan tatlı kurabiyelerdir. Un kurabiyesi, sade kurabiye, kakaolu kurabiye, fındıklı kurabiye en bilenenleridir. Mantar kurabiye, fıstıklı kurabiyede çoğu kişi tarafından yapılmakta ve tüketilmektedir. Kurabiye taze tüketilince çok daha enfes olmaktadır. Kolay yapımı vardır.

Marketlerde de markalar tarafından üretilmiş onlarca çeşit kurabiyeyi ambalajlı olarak satın alabilirsiniz. En sağlıklısı evde kendiniz yapmanızdır. Çay saatlerinizi vazgeçilmezi olacak çikolatalı kurabiyeden bahsedeceğiz. Bu yazımızda çikolatalı kurabiye tarifini sizinle paylaşacağız. Özellikle çocuklarınız tarafından çok sevilecektir. Çok fazla sağlık açısından tüketmeyin. Misafirleriniz tarafından övgüler alacaksınız. Kolay gelsin.

Çikolatalı Kurabiye Malzemeleri

Çikolatalı kurabiye tarifinin malzemeleri şöyledir.

  • Oda sıcaklığında yüz gram tereyağı,
  • Yüz elli gram bitter çikolata
  • Bir adet yumurta
  • Bir su bardağı kadar toz şeker
  • Bir tutam tuz
  • Bir paket kabartma tozu
  • Bir paket şekerli vanilin
  • Bir su bardağından biraz fazla un

Çikolatalı Kurabiye Hazırlanışı

Çikolatalı kurabiye tarifini şu şekilde yapmalısınız.

Bir adet yumurtayı kabın içerisine kırın. İçine süt ve toz şekerini ilave edin iyice çırpın. Bir tutam tuz katarak karıştırın. Bitter çikolatayı eritin. Oda sıcaklığındaki tereyağı ile birlikte kaba ekleyin. Unu kabartma tozunu ve şekerli vanilini ekleyin. İyice yoğurun. Şekil verin ve yükseksen derecelik fırında pişirin. Afiyet olsun.