Büyük hata. Baklava yedikten sonra yapılan bu alışkanlığı terk edin..

Baklava Türk mutfağının en sevilen tatlılardan biri. Ancak baklada yedikten sonra çoğu kişi siyah çay içiyor. Oysa bu tehlikeli. Yapılması gerekeni uzmanlar açıkladı.

Büyük hata. Baklava yedikten sonra yapılan bu alışkanlığı terk edin..
Yayınlanma Tarihi : 15 Kasım 2021 20:38

Baklava lezzeti kadar kalorisi de yüksek bir besin. Ancak baklava tükettikten sonra çoğu kişi şekerli çay içiyor.

Uzmanlar ise bunun oldukça zararlı bir davranış olduğunu belirtiyor. Vücut zaten yenilen baklava ile yeteri miktarda şekeri depolamış oluyor. Üzerine birde içilen şekerli çay vücudun adeta şeker depolamasına neden olduğu gibi lezzetine doyum olamayan baklavayı da zehir haline getiriyor.

Peki baklava yenildikten sonra ne yapılmalı?

Mynet bu konuyla ilgili bir haber yayınlayarak herkesi uyardı. 2 dilim baklava tüketildiğinde en az yarım litre su tüketmek gerekiyor.

Uzmanların bir başka önerisi ise baklava tükettikten sonra tarçınlı süt tüketmek. Evet sadece bir fincan kadar tüketeceğiniz tarçınlı süt baklavanın zararlı etkilerini azaltacak ve gönül rahatlığıyla da baklavayı tüketebileceksiniz.

Eskiden büyüklerimiz bayramlarda misafirler geldiğinde baklava ikram ederken yanında da mutlaka küçük bir fincan süt ikram ederlerdi. Bu sunum tarzı şimdilerde pek bilinmiyor.

Baklavanın yanında süt ikram etmek yerine bir çok kişi ya kahve ya da şekerli çay ikram ediyor.

Bu durum baklavayı zararlı hale getirebiliyor.

Günde 2,5 litrelik su hakkınızı kullanmış olsanız bile baklava tükettikten sonra mutlaka su içmeye özen gösterin. Böylelikle baklavanın zehirli hale gelmesinin önüne geçmiş olacaksınız.