Camları Ayna Gibi Pırıl Pırıl Yapmak Bu Kadar Basitmiş! Bilinmeyen temizlik sırrı

Evlerin en çok dikkat çeken yerlerinden biri de pencereleridir. Kimse cam lekesini pek sevmez ve görmek istemez. Vereceğimiz bu temizlik sırlarıyla ayna gibi camlarınız olacak.

Camları Ayna Gibi Pırıl Pırıl Yapmak Bu Kadar Basitmiş! Bilinmeyen temizlik sırrı
Yayınlanma Tarihi : 13 Kasım 2021 19:35

Cam kapı ve pencereler, ev temizliğinde en çok özen gösterdiğimiz yerlerdir. En ufak bir lekenin bile hem içeriden hem de dışarıdan görünmesini hiçbir ev hanımı istemez. Elbette hem kolay hem de daha iyi bir cam temizliği için ev hanımlarının işini kolaylaştıracak tüyolar var. Temizlik yaparken kullanacağınız bezden, sıvı temizlik maddesinden hatta lekesine göre ayarlayabileceğiniz ürünlere kadar her şeyi sizler için sıraladık.

İşte Etkili Bir Cam Temizliği İçin Bilmeniz Gerekenler...

Cam Yüzeylerde Kullanılan Bezleri Satın Alın

Cam, her bez ile temizlenmez. Kimisi kir kimisi de iz veya tüycük bırakır. Bu yüzden cam temizliği için üretilmiş bezleri tercih edin. Eğer işinizi daha da kolaylaştıracak ise düz yüzeyli ve sert bezleri alın. Bu sayede ne tüy kalır ne de iz. Ayrıca cam bezi yerine gazete de kullanabilirsiniz.

Kapalı Balkonlar İçin Çekpas

Eğer cam ile kaplı bir balkonunuz var ise işinizi çekpas kolaylaştıracaktır. Tek yapmanız gereken camlarınızı boydan boya yıkamak ve çekpas ile suları çekmek.

Silikon İçeren Sıvı Temizlik Maddelerini Satın Alın

Cam bezi kadar camı temizlemek için kullanacağınız sıvı maddeler de önemlidir. Birçok bakım ürünlerinde görmek istemediğimiz silikon, cam temizliğinde oldukça faydalıdır. Çünkü daha kalıcı bir cam temizliği sağlayacaktır.

Doğal Yöntem ile Cam Temizliği

Eğer evinize dışarıdan hazır temizlik maddeleri sokmam diyenlerdenseniz, saf su içerisine sirke ekleyerek hem camlarınızı parlatır hem de zarar vermeden temizlemiş olursunuz.

Mutfaktan Güç Alın

Bulaşık deterjanı da bir diğer cam temizliğinde etkili maddedir. Hiç su kullanmadan veya biraz sulandırarak bulaşık deterjanı ile hem camlarınızı parlatmış hem de kirli yüzeylerle başa çıkmış olursunuz.

Cam Temizliğinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

-Cam temizliği bittikten sonra biraz uzağa geçer ve iz kalmış mı diye bakarız. Eğer camınızda su izi veya leke kalmasın istiyorsanız, ıslak bez veya sprey ile camı ıslattıktan sonra vakit harcamadan hemen temizleyin. Ayrıca güneşin camlarınıza vurduğu zamanlarda su hızlıca kuruyacağı için akşam üstü veya sabah saatlerinde camınızı silin.

-Boyunuzun yetmediği yerlerde uzun bir sopa ucuna bez geçirin ve can güvenliğinizi tehlikeye atmadan temizliğinizi tamamlayın.

-Çamur ve boya gibi zorlu lekeleri çıkartmak için ağır kimyasal içeren maddeler kullanmak yerine öncesinde jilet ile lekelerden kurtulabilirsiniz.

-Cam temizliğindeki altın kurallardan bir diğeri ise önce iç ardından dış camların temizliğidir.

Kaynak: Hürriyet - Objektif Port

İlgili Haberler