Canan Karatay bir kez daha haklı çıktı! En tehlikeli besinmiş

Canan Karatay yine haklı çıktı ve bugün herkes onun açıklamalarını manşetten verdi. Canan Karatay tarafından açıklanan en zehirli besin herkesle paylaşıldı

Canan Karatay bir kez daha haklı çıktı! En tehlikeli besinmiş
Yayınlanma Tarihi : 17 Mart 2022 23:53

Şekerin zararlarından Canan Karatay bugüne dek çok kez söz etmişti. Bugün yine manşetlerde Canan Karatay tarafından yapılan açıklamalar vardı. Akşam gazetesi başta olmak üzere çok sayıda gazete Canan Karatay'ın yıllar önce şeker hakkındaki açıklamalarını haberleştirdi.

Şekerin tehlikeli besin olduğunu her bulunduğu ortamda vurgulayan Canan Karatay, "En tatlı zehir şeker, karaciğeri mahveder. Bütün hastalıkların temelini en tatlı zehir şeker atar." dedi.

ŞEKER NEDEN ZARARLIDIR?

Gereğinden fazla şeker tüketildiğinde vücudun insülin direncini tetikleyerek tip 2 diyabet riskini artırmaktadır. Bu rahatsızlık ileriki evrede şeker hastalığı ile beraberinde kansere davetiye çıkarmaktadır.

Bu iki rahatsızlığın haricinde de obezite problemi baş göstermektedir.

BİR ÇOK ORGANA ZARAR VERİYOR

Şeker sadece karaciğere zarar vermez. Aynı zamanda kalp hastalığı ve kalp krizi risklerini artırır. Karaciğeri işlevsiz hale getiren şeker aynı zamanda beyne de zarar verir. Hafıza üzerinde olumsuz etkileri bulunan şeker adı şeker olsa da dünya üzerindeki en tatlı zehirdir.

BİLİM DOĞRULUYOR

Şekerin beyne zarar verdiğine yönelik iddialar üstelik yenilir yutulur türden değil. Bu konuyla ilgili çok sayıda bilim insanı bazı araştırmalarda yaptı.

BBC Türkçe o araştırmaya sayfalarında yer verdi. Avustralya'dan Matthew Pase'nin araştırması, fazla şekerli içecek tüketenlerin beyin hacminin daha küçük olduğunu ve hafızalarının daha zayıf işlediğini gösteriyor.

Yıllar önce Canan Karatay'ın söylemiş olduğu bilgilerin bugün dünya tarafından kabul edilir olması ise Canan Karatay'ın ne denli ileri görüşlü birisi olduğunu gösteriyor.