Canan Karatay Yemekte Su İçmenin Zararını Açıkladı

Yemek sırasında su içenlere Canan Karatay'dan uyarı var.

Canan Karatay Yemekte Su İçmenin Zararını Açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 07 Ocak 2022 20:44

Beslenme konusundaki açıklamalarıyla dikkat çeken Canan Karatay günde 2 öğün yemek yemenin yeterli olduğuna dikkat çekiyor.

Canan Karatay'ın bu önerisi günde üç öğün yemek yiyenleri kızdıracak olsa da bir çok beslenme uzmanı da Karatay'ın bu konuda haklı olduğuna dikkat çekiyor.

YEMEK SIRASINDA NEDEN SU İÇİLMEMELİ?

Canan Karatay'ın bir diğer önemli uyarısı da yemek sırasında su içenlerle ilgili. Canan Karatay'a göre yemek sırasında su içmek hatalı bir davranış. Canan Karatay bunun nedenlerini de açıkladı.

Habertürk'ten Özlem Yılmaz'a konuşan Canan Karatay bu konuyla ilgili açıklamasında "Su 24 saat içilmelidir. Ancak yemek sırasında içilmemeli. Çünkü mide asidini sulandırır, hazımsızlığa neden olur. Her gün azar azar yudum yudum 2.5 litre su tüketilecek. En önemli kriter, idrar rengi, açık limonata renginde olacak. Öyle değilse vücuda yeterli su girmiyordur. Bu nedenle de bağırsaklar çalışmıyor. İşte bu sebeple Türkiye'nin en büyük sorunlarından biri de kabızlıktır. Kabızlık ise, metabolizmanın bozulduğunun en basit ve en önemli göstergesidir, belirtisidir. Ciddi bir sağlık sorunudur." ifadelerine yer verdi.

SUYU NE ZAMAN İÇMEK DOĞRU?

Uykudan uyanır uyanmaz aç karnına su içmek faydalıdır. Ayrıca kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinden 30 dakika önce içilebilir. Yemekten 2 saat sonra su içmek ise en doğru olandır. Gece uyumadan önce su içmek ise en ideal vakitler arasındadır. Bu vakitlerde içilmiş olan su sindirimi daha da kolaylaştırmakta ve mideyi de rahatlatmaktadır. Bu vakitlerde içilen suyun vücut ısısını da dengelediği belirtilmektedir.