Evde Taş Gibi Yoğurt Mayalamanın Püf Noktası ve Lezzetli Yoğurt Tarifi

Yoğurt Türk mutfağında sofralardan yaz kış eksik olmayan bir besin. Üstelik onu evde yapabilmekte mümkün! İşte Taş gibi olmasının sırları

Evde Taş Gibi Yoğurt Mayalamanın Püf Noktası ve Lezzetli Yoğurt Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 24 Eylül 2021 21:29

Yoğurt satın almayı genelde sevenlerin sayısı çok fazla. Marketlerdeki yoğurtları almak yerine bir çok kişi evde yoğurdunu kendi mayalıyor. Yoğurt mayalamak öyle sanıldığı kadar zaten zor değil. Sadece bir kaç küçük püf noktasını bilmek gerekiyor. Habertürk gazetesi de okuyucularına taş gibi yoğurt mayalamanın tarifini vermiş. Bir kaç küçük ekleme yaparak o tarifi sizlerle paylaşıyoruz

İşte Taş gibi yoğurt mayalamanıza yarayacak tarifimiz

Gerekli Malzemeler:

1 litre kadar süt
1 yemek kaşığı kadar yoğurt
1 tutam şeker
Ve 1 tutam tuz

Peki Nasıl yapılır?

İlk olarak süt tencerenin ağzı açık vaziyette orta ateşte iyice kaynatılır, Süt kaynamaya başlayınca kısık ateşte 10-15 dakika kadar daha kaynatılır. Sonrasında da Kaynayan süt hafif el yakacak dereceye kadar soğutulur. Ve Bir kase içerisine maya olarak kullanılacak ve tercihen suyu alınmış damızlık yoğurt konur sonrasında da üzerine şeker ile tuz atılıp iyice karıştırılır.

Ve Kaynayıp biraz soğumuş süt ile maya için hazırladığımız karışım iyice çırpılır. İyice çırpma işlemi bitince tüm malzeme süte ilave edilir. Ardında Yoğurdun mayalandığı tencerenin ağzı hava almayacak şekilde kenarlarından sıkıca kapatılır.

Bu yüzden Çift kat bez ile sarmanızı öneririz. Unutmayın Tencere tamamen bezin içinde kalmalıdır. Bu işlemden 4 saat sonra tencerenin üzeri açılıp kontrol edilir ve bir sorun yoksa hemen buzdolabına kaldırılır ve yaklaşık bir gün kadarda dinlendirilir. Unutmadan mayalanma süresinde yazın 5 saati sakın geçirmeyin. Kışın ise 6 saat idealdir. Ve taş gibi olması için Buzdolabında bir gün dinlenmesi, ardından olgunlaşması vede suyunu iyice çekmesi gerekmektedir.

İşte ev yapımı yoğurdun tarifi bu kadarcık ::::))) Bilmeyenler için paylaşmaya ne dersiniz