Hafızayı Güçlendiren Baharat! 1 Çay Kaşığı Tüketmek Yetiyor

Hafızayı güçlendiren bir baharat olduğu ortaya çıktı. Haber7 tarafından aktarılan bir haberde hafızayı ve beyni güçlendirdiği ortaya çıkan baharatları sizler için derledik.

Hafızayı Güçlendiren Baharat! 1 Çay Kaşığı Tüketmek Yetiyor
Yayınlanma Tarihi : 05 Mart 2022 18:59

Bazı gıdalar, hafızayı güçlendirdiği ve beyin sağlığını koruduğuyla bilinir. Özellikle, E vitamini içeren besinler bu konuda oldukça etkilidir. Kivi, badem, ceviz, yumurta ve tam tahıllı gıdalar bunlardan sadece bir kaçıdır. Peki yemeklere eklediğiniz baharatlardan bazılarının da hafızayı güçlendirdiğini söylesek ne dersiniz?

Haber7'nin derlediği bir haberde bazı baharatların hafızayı koruduğunu kanıtlayan bir araştırmaya yer verildi. Haberde yer alan ve özellikle dikkatleri çeken iki baharatı sizler için derledik.

Hafızayı Güçlendiren Baharatlar

Zerdeçal

Antioksidan kaynağı olan zerdeçal, güçlü bir anti-inflamatuardır. Birçok yemeğe yakışan zerdeçal, rengi ve kokusuyla da iç açıcıdır.

Yapılan araştırmalar, neredeyse her yemeğe zerdeçal eklenen Hindistan'da Alzheimer riskinin Amerika'dan yüzde 25 daha az olduğunu ortaya koydu.

Adaçayı

Adaçayı, sadece hafızayı korumuyor aynı zaman da hafızayı da güçlendiriyor.

İngiltere'de yürütülen araştırmada, bir grup genç yetişkine her gün adaçayı hapı verilmiş. Testin sonunda kelime hatırlamada, adaçayı hapı içenlerin içmeyenlere göre daha başarılı olduğu kanıtlanmış.

Adaçayı, çay olarak tüketilebileceği gibi birçok kahvaltılık ürünlerle veya soslarla birlikte tüketilebilir.