Hazır Yufkayla Yapılan Lokum Gibi Yumuşacık Kolay sodalı börek tarifi

Evde hazır yufka varsa kolay bir şekilde yapabileceğiniz hızlıca hazırlanan bir börek tarifimiz var. Üstelik malzemeleri de çok az. Evde maden suyu veya soda varsa mutlaka bu börek tarifini denemelisiniz

Hazır Yufkayla Yapılan Lokum Gibi Yumuşacık Kolay sodalı börek tarifi
Yayınlanma Tarihi : 05 Kasım 2021 22:38

Börekler Türk mutfağının en sevilen lezzetlerindendir. Ancak hamur açma derdiyle uğraşmak istemeyen bir çok kişi börek yapmak istemiyor. Evde hazır yufka varsa tıpkı gerçek açılan hamurdaki kadar lezzetli olan bir börek tarifi vereceğiz.

Habertürk tarafından paylaşılan bu börek tarifi günümüzün en kolay börek tarifleri arasında yer almaktadır.

Sodalı börek tarifi için gerekli malzemeler


1 kilo hazır yufka
2 adet yumurta
3 su bardağı süt
3 su bardağı yoğurt
3 su bardağı sıvı yağı
1 şişe soda
1 ay bardağı susam (üzeri için kullanılır)

Sodalı Böreğin İç harcı için


1 tabak dolusu karışık peynir
7-8 dal maydanoz
1 tutam karabiber

Peki Sodalı börek nasıl yapılır?

İlk olarak hazır yufkadan börek yapmak için tepsiye yayacaksanız mutlaka tepsiyi yağlayın. Yağlamış olduğunuz tepsiye yufkanızdan bir yufkayı kırışık şekilde dizin. Sonrasında da 1 adet yumurta ile kalan ayçiçek yağı , süt ve sodayı genişçe bir kabın içerisinde karıştırın. Sonrasında da peynirli iç harcınız için maydanozları ince ince kıyınız. Baharatlarla birlikte iyice harmanlayın.

Bu işlemin ardından yufkanızı önce sodalı karışımla iyice ıslatın ve peynirli harcı üzerine yeterince yayın. Bir kat yufka bir katta sodalı karışım bir katta peynir harcı şekilde böreğinizi bu şekilde tamamlayın.

Arta kalan sodalı harcınıza bir adet yumurtanın sarısını ekleyerek böreğinizin üst yüzeyine yeterince sürün ve sonrasında da susam dökün.

PİŞİRME AŞAMASINA GEÇELİM

Artık böreğimiz hazır. Şimdi pişirme aşamasına geçiyoruz. Önceden ısıtmış olduğunuz 180 derecelik fırında 45 dakika kadar böreğinizi pişirin. Böreğinizin üzeri kızardıysa artık pişmiş demektir. Bir süre dinlendirdikten sonra dilimleyerek servis edebilirsiniz.

Hazır yufka ile yapılan sodalı börek tarifimiz işte bu kadar! İster çay yanına ister kahvaltıya isterseniz misafirleriniz geldiğinde hızlıca yapabileceğiniz börek tarifleri arasında yer almaktadır. Habertürk tarafından paylaşılmış olan bu börek tarifinin püf noktası ise ölçüdeki miktarlara uymaktır. Tarifteki ölçülere göre hareket ederseniz böreğinizin çok kolay ve lezzetli bir şekilde pişmiş olacağını göreceksiniz.

Hazır yufka ile yapılan sodalı börek tarifini deneyeceklere şimdiden afiyet olsun. Sizlerde hazır yufka ile yapılan sodalı börek tarifini arkadaşlarınızın yararlanması için paylaşabilirsiniz. Kaynak: Haberturk.com

İlgili Haberler