Kabak Tatlısını Lokum Gibi Yumuşacık Hale Getiriyor! Üzerine bir tutam...

Kabak tatlısı Türk mutfağının en lezzetli tatlılarındandır. Kış aylarında çok kez yapılan kabak tatlısının üzerine ise ceviz eklenince en lezzetli besin haline dönüşüyor. İşte kabak tatlısı tarifi püf noktalarıyla

Kabak Tatlısını Lokum Gibi Yumuşacık Hale Getiriyor! Üzerine bir tutam...
Yayınlanma Tarihi : 09 Kasım 2021 21:44

Kabak tatlısı özellikle Anadolu mutfağında kış aylarında çokça tüketilir. Akşam sofralarını süsleyen bu tatlı şifa deposu tatlılar arasında yer alıyor.

Kabak genelde mide dostu olarak bilinen bir besindir. Kabak sadece sindirim sistemine fayda sağlamaz aynı zamanda bağışıklık sistemine de faydalar sağlar.

Kabaktan çorba yapılabileceği gibi tatlı da yapılabiliyor. En sevileni de cevizli kabak tatlısıdır.

Şimdi size Hürriyet'in de paylaşmış olduğu kabak tatlısı için ilk olarak malzemeleri ve ardından da tarifini vereceğiz.

6 Kişilik olan bu kabak tatlısı tarifi 1 saat gibi bir sürede pişmektedir.

Yapımı için gerekli malzemeler


3 dilim kadar soyulup güzelce doğranmış balkabağı
2 su bardağı kadar da toz şeker
4-5 adet kadar karanfil

Kabak tatlısının püf noktalarıyla yapılışı..

Dilimlemiş olduğunuz kabakları bir tava veya tencerenin içerisine ekleyin. Şekeri üzerine ekleyerek üzerine iyice dökün. 4 saat kadar kabağın suyunu yeterince salması için kapağı kapalı şekilde kabakları bekletin.

Ardından kısık ateşte kabaklar iyice yumuşayana dek kapağı kapalı halde pişirin. Bu sırada ocağa eklemeden karanfilleri de üzerine serpiştirerek pişirmeye devam edin. Kabaklar yeterince suyunu salacak ve bu suyla iyice pişecektir. Kabağın üzerine kürdan ya da çatal batırarak pişip pişmediğini anlayabilirsiniz.

Kabaklar lokum gibi yumuşak olunca üzerindeki kapağı alın ve suyunu çekene dek pişirmeyi sürdürün. Bu aşamada oldukça dikkatli olun yoksa tatlınızın dibi tutabilir. Ardından kabağınızı servis tabağına alarak üzerine ceviz serpiştirebilirsiniz. Birazda hindistan cevizi varsa ondanda ekleyin. Lokum gibi yumuşacık ve lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun bu lezzetli kabak tatlısı tarifini sizlerde arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Kabak tatlısı nelere faydalıdır?

Kabak tatlısı lezzetli bir tatlıdır dedik. Ancak kabak tatlısının bazı faydaları da bulunur.

Bağırsak hareketlerini hızlandıran kabak tatlısı aynı zamanda hızlı kilo verdirmeyi sağlar.

Alerjiye Karşı Vücudu korur ve mikropları temizler. Vücudu Bakterilerden koruyan kabak tatlısı ayrıca vitaminler açısından da zengin bir besindir. Kabak tatlısında A, vitamin B, vitamin E, demir, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, fosfor ve posadan gibi vitaminlerle mineraller yer almaktadır. Kabak tatlısının bu denli lezzetli olmasını sağlayan şeyde işte bu denli önemli vitaminlere ev sahipliği yapmasındandır.