Kahvaltı Sofralarınıza Lezzet ve Renk Katacak Mandalina Reçeli Tarifi!

Mandalina Reçeli, Türk mutfağında pek tercih edilmeyen bir reçeldir. Ancak Yunan mutfağının kahvaltılarda vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. İşte enfes tadıyla Mandalina Reçeli tarifi...

Kahvaltı Sofralarınıza Lezzet ve Renk Katacak Mandalina Reçeli Tarifi!
Yayınlanma Tarihi : 04 Aralık 2021 20:30

Yunan kahvaltı sofraların vazgeçilmezi Mandalina Reçeli tarifini sizler için hazırladık. Yemeye doyamayacağınızdan eminim.

İlk mandalina reçelini Yunan Adalarına gittiğimde yemiştim. Hatta dönerken hem kendime hem de aileme kavanoz kavanoz almıştım. Ancak orada ikram edilen ve satılan mandalinalar bütün bütündü. Bu tarif ise hem daha lezzetli hem de ekmek üstünde servis etmek için daha uygun.

Umarım deneyince sizler de beğenirsiniz...

Malzemeler

  • 1 kilo ince kabuklu küçük boy mandalina
  • 4 su bardağı şeker
  • 1,5 su bardağı içme suyu
  • 10 tane karanfil
  • 1 tane çubuk tarçın
  • 1 tane yıldız anason
  • 2 çay kaşığı limon suyu

Yapılışı

İlk olarak mandalinaların saplarını ve yapraklarını ayıklayın. Ardından bol suda yıkayın. İyice yıkanmış mandalinaların üzerlerine kürdan yardımıyla birkaç delik açın. Bol su eklediğiniz tencerede 30 dakika mandalinaları haşlayın. Süre sonunda süzün ve aynı işlemi tekrarlayın. Tekrardan süzdüğünüz mandalinaları arzu ettiğiniz büyüklükte ve şekilde dilimleyin.

Dilimlediğiniz mandalinaları bir tencereye alın. Üzerine şeker, tarçın, karanfil, yıldız anason ve suyu ilave edin. Yaklaşık 5 saat kadar beklettiğiniz mandalinaları ocağa alın ve 40 dakika kaynatın. Süre sonunda limon suyunu üzerine ilave edin. 10 dakika kadar daha kaynattıktan sonra ocaktan alın. Oda sıcaklığına gelen mandalinaları kavanozlara pay edin. Ağzını sıkıca kapattığınız mandalina reçellerini güneş almayan serin bir ortamda muhafaza edin.

Kaynak: Hürriyet - Sol Meydan