Lahmacun harcı nasıl hazırlanır? Çok lezzetli lahmacun harcı tarifi

Lahmacun, ülkemizde bilindiği üzere çok sevilen bir yemektir. Çoğu insanın favori yiyeceklerinden birisi olduğu şüphe getirmez bir gerçektir.

Lahmacun harcı nasıl hazırlanır? Çok lezzetli lahmacun harcı tarifi
Yayınlanma Tarihi : 07 Ekim 2022 01:31

Hatay’da da oldukça fazla tercih edilen bu yemek, genellikle kalabalıklarda hızlı ve kolay olduğundan dolayı tercih edilir. Hatay, bilindiği üzere, acı, baharat ve salçalı yemekleriyle ünlüdür. Bu lahmacun tarifi de Hatay’ın diğer yemekleri gibi bol lezzetli ve yedikçe yediren bir tarifidir. Malzemelere geçilecek olursa öncelikle malzeme listesi şu şekildedir;

500 gram kıyma

4 yemek kaşığı biber salçası

7 8 adet domates

Kırmızı kapya biber (2 adet)

Yeşil biber (2 adet)

Bir baş sarımsak (bu miktar sizi korkutmasın, soğan kullanılmayacağından dolayı sarımsak miktarı bu şekildedir ve eğer büyük dişli bir sarımsak kullanacaksanız 6 7 adet, küçük diş sarımsak için ise 10 13 adet sarımsak yeterli olacaktır)

Zeytinyağı veya Ayçiçek yağı

Tuz, kırmızı pul biber, karabiber

Tüm malzemeler, yıkanır ve mutfak robotundan geçirilir. Mutfak robotu yoksa küçük küçük parçalar şeklinde doğranır. Yağ miktarı önerilecek olursa biraz fazla olması iyi olacaktır. Merak edilecek bir durum yok, lahmacun harcı yağı zaten emecektir. Bunun dışında harcı hazırladıktan sonra yarım çay bardağı su ilave ederseniz daha yumuşak ve kuru olmayan bir lahmacun içine kavuşursunuz. Bu harcı ister pidelerde ister lahmacunda isterseniz de etli ekmek içinde kullanabilirsiniz. Fakat eğer etli ekmek için kullanacaksanız kıyma yerine oldukça küçük parçalar şeklinde doğranmış et daha güzel olacaktır. Bu malzemeler lezzeti artıracaktır. Denemeye değer, afiyet olsun, iyi günlerde yiyin.