Makyaj Malzemelerini Kolay Yoldan Temizlemenin Yolları

Asırlar boyunca kadınlar güzelleşmek uğruna çeşitli uygulamalar yapmışlardır.Bu uygulamalardan en bilineni makyajdır. Antik Mısırda makyaj yapmak için çeşitli bitkiler, maddeler kullanılmıştır. Bitkiler ve çiçekler ezilerek makyaj malzemeleri üretilmiştir

Makyaj Malzemelerini Kolay Yoldan Temizlemenin Yolları
Yayınlanma Tarihi : 17 Kasım 2021 02:29

Güzellik standartları her asırda değişse de güzel yüz her çağda her zamanda güzeldir.

Makyaj için kullanılan malzemeler zamanla birlikte çoğalmıştır. Geçmişte göz kalemi, maskara, pudra, ruj yeterliyken şimdi çok çeşitli ürünler kullanılmaktadır. Sadece ten makyajı için bile çok sayıda makyaj malzemesine ihtiyaç vardır. Mesela ten makyajında makyaj bazı, nemlendirici, kapatıcı, göz kapatıcı, kontur ürünleri, fondöten, pudra, cilt parlatıcı kullanılmaktadır.

Göz makyajı için ise kapatıcı, göz farı, göz kalemi, eyeliner, maskara, takma kirpik, kirpik kıvırıcı kullanılmaktadır. Dudaklar için dudak kalemi, dudak nemlendirici, ruj kullanılmaktadır. Aynı zamanda yüzünüze renk katmak için allıklar kullanılmaktadır. Makyaj malzemeleri bu kadar çok sayıda iken malzemelere bakmak gerekmektedir. Hijyen çok değerlidir. Hal böyle iken bizde makyaj malzemeleri nasıl temizlenebilir? Sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Makyaj Malzemelerinin Temizliği

Makyaj malzemeleri nasıl temizlenebilir? Sorusuna bu yazımızda yer vereceğiz. Öncelikle makyaj malzemelerinin kullanım ömrü olduğunu bilmek gerekir. Bu ömür ürünün kutusunda yazmaktadır. Bu süreyi aşmış ürünleri kullanmayınız. Makyaj deyince aklımıza ilk gelen ten makyajından bahsedeceğiz.

Ten makyajında kullanılan makyaj malzemeleri için genellikle bir ürün daha kullanmamız gerekir. Bu ürünler makyaj fırçası, makyaj süngeri gibi farklı formlarda olabilir. Temizliğine en dikkat etmemiz gereken malzemeler bunlardır. Makyaj fırçalarını ıslatın. Bir kalıp sabunu elinize alın. Fırçanızı kalıp sabuna sürterek köpürtün.

Daha sonra durulayın. Aynı işlem için satılan silikon pütürlü yüzeyler aparatlarda satılmaktadır. Onları da kullanabilirsiniz. Bir diğeri makyaj süngerleridir. Makyaj süngerleri içinde biraz deterjanlı su kullanmanız gerekir. Bir tabak içerisine temizlik ürünü ve sıcak su ekleyin. Süngerleriniz şeffaf dahi olsa bu suyun içine atın. 10 dakika kadar bekletin. Bekletilen süngerleri elinizde ovalayın. İyice durulayın. Süngerleri ya da fırçaları kuruması için güneş ışığında bırakmayın. Bir bez ya da peçete yardımıyla iyice durulayın. Serin yerde kurumaya bırakın.

Kutu içindeki lip balm mümkünse bu şekilde lip balm kullanmayın. Pek hijyenik değildir. Kullanması da zordur. Parmaklarınız kirlenmektedir. Bunlar yerinde ruj formundaki nemlendiricileri tercih edin. Dudak nemlendiricinizi de sadece kendiniz kullanın.

Maskaraların temizliği için yapabileceğiniz tek bir şey vardır. Fazla maskarayı ya da bulaşan boyayı ıslak mendil veya peçete yardımıyla silebilirsiniz.

Rujlar ve dudak kalemleri için ise yapmanız gerekenler kesinlikle kimseyle paylaşmayın. Hijyen ve sağlık açısından kişisel bakım ürünlerinizi kendiniz dışında kimsenin kullanmasına izin vermeyin.

Fondöteni sıcak yerlerde muhafaza etmeyin. Çok daha akışkan olmasına ve bulaşmasına sebep olacaktır.

Göz kalemlerinizi kimseyle paylaşmayın. Göz hastalıklarını birbirinize bulaştırabilirsiniz. Kirpik kıvırıcınızın süngerini değiştirin. Islak mendil ile temizleyebilirsiniz.

Fotoğraf: unsplash.com

İlgili Haberler