Müthiş Hafıza Güçlendiren Dört Besin! Alzheimer Riskini Azaltıyorlar

Beyni güçlendiren ve hafızayı koruyan dört besin belli oldu. Bilim insanları tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre Akşam gazetesi o dört besini açıkladı.

Müthiş Hafıza Güçlendiren Dört Besin! Alzheimer Riskini Azaltıyorlar
Yayınlanma Tarihi : 16 Şubat 2022 20:17

Bazı besinlerin hafızaya olan etkisi bilinir. Özellikle ceviz, brokoli ve somon gibi besinlerin hafızayı güçlendirdiği halk arasında da bilinir. Ancak bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre, demir, D vitamini, A vitamini ve B12 vitamini bakımından zengin besinlerin hafızayı daha çok güçlendirdiği, kişiyi zinde tuttuğu ve Alzheimer riskini ortadan kaldırdığı kanıtlandı. Yapılan araştırmalara göre hafızayı en çok güçlendiren 4 besin belli oldu.

Hafızayı Güçlendiren 4 Besin

photo-1519708227418-c8fd9a32b7a2.jpg

Balık

Balıkların hafızayı güçlendirdiği halk arasında bilinir. Ancak somon ve levrek gibi D vitamini bakımından zengin yağlı balıkları Alzheimer riskini ortadan kaldırıyor.

Yer Fıstığı

Yer fıstığı içerdiği mineraller ve vitaminler sayesinde beyin ve hafıza gelişimini destekler. Sadece günde 1 avuç yer fıstığı tüketerek zinde kalabilirsiniz.

photo-1580910365203-91ea9115a319.jpg

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler, kalori bakımından düşük olduğu için hem zihni hem de sindirim sistemini yormaz. Ispanak ve pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler içerdiği demir ve A vitamini gibi birçok vitamin ve mineraller sayesinde hafızayı güçlendirir.

Yaban Mersini

Yaban mersini, içerdiği antosiyaninler ve flavonoidler sayesinde beynin hafızadan sorumlu bölgesi olan hipokampus üzerinde oldukça etkilidir. Hafıza güçlendirici özelliği olan yaban mersinini mevsiminde taze olarak tüketmek daha etkilidir.