Ne kuruyor ne dağılıyor! Böreğin lezzetini artıran usta aşçılık sırrı! Her tarifte denenmeli

Börek, Türk mutfağının sevilen lezzetlerinden biridir! Peki lezzetli börekler için ne yapılmalı? Böreğin kurumaması için bilmeniz gerekenler

Ne kuruyor ne dağılıyor! Böreğin lezzetini artıran usta aşçılık sırrı! Her tarifte denenmeli
Yayınlanma Tarihi : 02 Haziran 2022 21:33

Börek en sevilen hamur işlerinden biridir. Fırından çıkan böreğin hemen sünmemesini ve kurumamasını isteriz. Çıtır çıtır börekler herkesin en sevdiğidir. Ancak için de yumuşak kalmasını isteriz. Börek gerçekten incelik isteyen bir hamur işidir. Bu yüzden börek yaparken bazı püf noktalara dikkat etmekte fayda bulunmaktadır!

HAZIR YUFKA KULLANIRKEN DİKKAT

En önemlisi hazır yufka kullanırken dikkatli olmak gerekmektedir. Eğer kullanacağınız yufka taze değilse böreğinizin dağılmasına yol açacaktır. Hem hazırlık aşamasında hem de piştikten sonra yufkada dağılma sorunu oluşur. Bu yüzden paketini yeni açtığınız hazır yufkayı kullanın. Dolapta kullandığınız yufkayı değil!

SODA MUTLAKA KULLANIN

Bir başka ayrıntı da maden suyu veya soda kullanmaya yufka sosu hazırlarken mutlaka dikkat edin.

SODA NE İŞE YARIYOR?

Börek hazırlarken yufka aralarına süreceğiniz soda yada maden suyu böreğin daha çıtır çıtır olmasını piştikten sonra da sünmemesini sağlıyor.

Aynı zamanda soda böreğin daha lezzetli olmasını sağlarken böreğin iç malzemelerinin de bütünleşmesini sağlıyor. Bu yüzden soda bir börek için olmazsa olmazların başında gelmektedir.

İÇ MALZEMELERE DİKKAT

Börek yaparken bir diğer önemli püf nokta da böreklerin iç malzemesidir.


İç malzemeler mutlaka taze olmalıdır.

İç malzemelerin oda sıcaklığında olması gerekmektedir.

Soğuk veya aşırı sıcak iç malzemeler yufkanın yırtılmasına veya dağılmasına yol açabilir.


PİŞİRDİKTEN SONRA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER!

Bir başka uyarı da börek piştikten sonra yapılması gerekenlerle ilgili olandır! Böreğiniz piştikten sonra fırından hemen çıkarın. Ve üzerini nemli bir bezle örtün. Isısı azalana dekte kesip servis etmeyin. Aksi takdirde böreğinizin kısa sürede sünmesine neden olursunuz.

Haber: Sol Meydan - Fotoğraf: Youtube