Patateslerin Yanına Elma Koyarsanız Uzun Süre Etki Ediyor

Patates Türk mutfağında sevilen sebzelerden biri. Ancak uzun süre bekleyince filizlenme sorunu oluşuyor. Bu Sorunu ortadan kaldırmak için ise elma işe yarıyor.

Patateslerin Yanına Elma Koyarsanız Uzun Süre Etki Ediyor
Yayınlanma Tarihi : 03 Kasım 2021 00:53

Patates günümüzde dünyada en çok tüketilen sebzelerin başında geliyor. Uzun süre bekleyen patatesler filizlendiği gibi bir süre sonra da zehirli hale dönüşebiliyor.

Bu yüzden filizlenmiş patatesleri tüketmeyip çöpe atmak en doğru seçenek olacaktır.

Uzmanlar patatesin filizlenmesinin tehlikeli olduğunu belirterek o patateslerin besin zehirlenmesine yol açabileceği konusunda uyarıyorlar.

Peki patateslerin filizlenmesini engelleyecek bir çözüm yok mu? Elbette var. Bu konuyla ilgili Akşam'da dikkat çeken bir haber yayınlandı.

Patateslerin bulunduğu sepetlerin veya torbanın içerisine elma koymak yeterli oluyor. Aynı zamanda nem seviyesine dikkat ederek patatesleri nemli ortamlarda bulundurmamak gerek.

Fazla nemli ortamlarda bulunan patatesler hızlı bir şekilde filizlenme sürecine giriyor. Aynı zamanda patateslerin bulunduğu poşet veya kabın içerisine pirinç ile karbonat gibi nem alıcı besinler de konursa patateslerin filizlenmesinin önüne geçilmiş oluyor.

Marketten patates aldıktan sonra patatesleri o poşetlerin içerisinde muhafaza etmeyin. Kapalı bir kap içerisinde muhafaza ederseniz patateslerin ömrü de uzun olacaktır. Veya o poşetlerde muhafaza edecekseniz en azından poşetinizin ağzını açık tutmalısınız.

İşte patateslerin filizlenmesini önlemek bu kadar kolay! Sizlerde arkadaşlarınızla bu bilgileri paylaşabilir ve onların da patateslerinin filizlenmesini önlemiş olursunuz.

İlgili Haberler