Patlıcan Kızartması Yaparken Yağ Çekmemesini Sağlayan 6 Kolay Yöntem

Patlıcan Kızartması, Türk mutfağında çok sevilen bir kızartma türü olsa da yağ çekmesi nedeniyle çok zahmetlidir. Ancak bu tarif sırlarıyla yağ çekmeden patlıcan kızartması yapabilmek mümkün olmaktadır. İşte yağ çekmeyen Patlıcan Kızartması tarifi...

Patlıcan Kızartması Yaparken Yağ Çekmemesini Sağlayan 6 Kolay Yöntem
Yayınlanma Tarihi : 16 Kasım 2021 19:01

Kızartma denilince akla ilk patates gelse de onu tamamlayan en lezzetli ve güzel diğer kızartmalık sebze ise patlıcandır. Genelde beraber yapılır, üstelik biber eklenerek. Yoğurt veya enfes bir domates sosu ile adı da tadı da hem değişir hem de sofraya renk verir. Ancak patlıcan kızartması diğer sebzelere göre daha çok yağ çeker. Bu yüzden birçok kişi kızartmaktan vazgeçer. Çünkü fazla yağ kullanmak gerektiği gibi sağlığa da zararlı olduğu düşünülür. Şimdi sizlere vereceğimiz küçük tüyolarla hem patlıcan kızartmanız daha lezzetli olacak hem de fazla yağ çekmeyecek.

Fazla Yağ Çekmeden Patlıcan Kızartmanın Sırları

-Patlıcanı kızartmadan önce mutlaka tuzlu suda 15-20 dakika bekletin. Ardından durulayın ve iyice kurulayın. Böylelikle hem tadı daha güzel olacak hem de az yağ çekecek.

-1 yemek kaşığı sıvı yağ ile de kızartmak yapmak mümkün. Bunun için pahalı mutfak aletlerine gerek yok. Tek yapmanız gereken teflon tavaya 1 yemek kaşığı sıvı yağ eklemek. Ardından dilimlenmiş patlıcanları bu yağa bulayın ve tavanın kapağını kapatın. Piştikçe nasıl az yağlı ve lezzetli kızartma yaptığınıza inanamayacaksınız.

-Eğer daha lezzetli bir patlıcan kızartması tarifi arıyorsanız, tuzlu suda beklettikten ve duruladıktan sonra patlıcanları önce yumurtaya ardından mısır ununa bulayın ve kızartın. Bu yöntem ile patlıcanların çok az yağ çektiğini göreceksiniz.

-Patlıcanları kızartmadan önce kızartma işlemini yapacağınız tencereye bir miktar sirke ekleyerek fazla yağ çekmeyen patlıcanlar elde edebilirsiniz.

-Patlıcanları normal bir şekilde kızarttıktan hemen sonra bir kap içerisine hazırladığınız ılık suya sokup çıkartın. Ardından süzgece yerleştirin. Hem fazla yağdan kurtulacaksınız hem de yumuşacık patlıcan kızartması yiyeceksiniz.

-Bu yöntem ise karnıyarık hazırlayacakların işine çok yaracak. Patlıcanların başını ve sonunu kesmeden kızartın. Bu sayede patlıcanlar fazla yağ çekmeyecektir.

Kaynak: mynet.com - Sol Meydan

İlgili Haberler