Patlıcanların Kararması İçin Herkesin Denemesi Gereken Mutfak Tüyosu

Patlıcan sevilen bir sebze . Ancak ya kızartırken yağ çeker ya da çok kararır. Patlıcanların kararmaması için bilmeniz gerekenler

Patlıcanların Kararması İçin Herkesin Denemesi Gereken Mutfak Tüyosu
Yayınlanma Tarihi : 28 Mart 2022 17:51

Patlıcan sevilen bir sebzedir. Yaz kış severek tükettiğimiz patlıcan Türk mutfağından da eksik olmaz. Patlıcanın çokça faydası bulunduğu gibi eklendiği her yemeğe de lezzet kattığı bilinir. Kimi patlıcanla dolma yapar kimi karnıyarık yapar. Kimisi patlıcanla meze yapar kimisi de börek.

Kısacası patlıcan mutfağımızda çokça yemekte kullanılan bir sebze.. Ancak patlıcan yemekleri yaparken herkesin başına gelen bir sorun var o da patlıcanların kararması sorunu. Patlıcanların kararmasını önlemek için ise çok basit yöntemler var.

Eğer pişirdiğiniz patlıcanların kararmasını istemiyorsanız bu mutfak sırlarına kulak verin.

Doğramış olduğunuz veya kestiğiniz patlıcanları limon sıkılmış aynı zamanda bir tutam tuz katılmış soğuk suyun bulunduğu bir kap içerisinde bekletin.

Limon patlıcanların kararmasını önlerken tuz ise patlıcanın acılığını ortadan kaldıracaktır.

YAĞ ÇEKMEMESİ İÇİN

Ayrıca patlıcanın yağ çekmemesi için patlıcanların suyunu mutlaka iyice süzün. Limonlu ve tuzlu suda bekletilen patlıcanlar zaten hem patlıcanın kararmasını engelleyeceği gibi hem de yağ çekmesini engelleyecektir.

PİŞİRİRKEN BUNLARI ATLAMAYIN

Patlıcanlarınızı iyice kuruladıktan sonra yağa atarak kızartabilirsiniz. Patlıcanlarınızı orta ateşte ya da yüksek ateşte kızartmaya özen gösterin. Kısık ateşte pişen patlıcanlar yağ çekmektedir. Bu yüzden ocağınızın ateşine özen göstermelisiniz.