Poğaçaların Puf Puf Kabarmasını Sağlayan Tüyolar! Lezzetli Poğaça yapmak için

Puf puf kabaran poğaça yapmak hiç zor değil. İşte Türk mutfağının usta şeflerinden puf puf kabaran poğaçaların sırrı.

Poğaçaların Puf Puf Kabarmasını Sağlayan Tüyolar! Lezzetli Poğaça yapmak için
Yayınlanma Tarihi : 04 Kasım 2021 17:47

Evde yapılan poğaçalar pastanelerdekilere göre daha lezzetli oluyor. Ancak bir çok kişi kıvamını tam tutturamadığı için pastanelerdeki gibi puf puf kabaran poğaçalar yapılamıyor.

Vereceğimiz bir kaç sırla sizlerde evde puf puf kabaran poğaçalar yapabileceksiniz.

Habertürk tarafından verilen bilgilere göre hamurun uygun kıvam alması için malzemelerin sıcaklığı önem taşıyor. Mayalı hamur yapımına başlamadan önce yapılması gereken ilk iş tüm malzemelerin buzdolabından çıkarılarak oda sıcaklığında bekletilmesi ve sonrasında kullanılması.

Poğaçanın istenilen kıvamda ve lezzette olması için bir diğer püf nokta ise poğaça yapımında kullanılacak olan malzemelerden un, yumurta , süt ve maya gibi malzemelerin kaliteli ürünlerden olması gerektiğidir. Açıkta kalmış ve uzun süre beklemiş malzemeleri sakın poğaçanıza eklemeyin. Hem poğaçanız lezzetsiz olacağı gibi besin zehirlenmesine yol açabilir.

Kuru maya kullanacaksanız mutlaka ılık su ile mayanın bir miktar da şeker ile 5 dakika bekletilmesini sağlayın. Bu yöntemle hamurunuz daha iyi kabarmış olacaktır.

Mayalama çok önemlidir. Yumuşacık poğaçalar için hamurunuzun yeterli sürede mayalanması gerekiyor. Bu yüzden hafif nemli bir bezle hamurunuzu örtün ve ılık bir ortamda mayalamaya bırakın.

Şekil almaya ve fırına gitmeye hazır olduğundan da emin olmak için hamurunuzu ufak dokunuşlarla test edin ve parmağınız hamur üzerinde çöküntüye yol açmıyorsa o hamur iyice mayalanmış demektir.

Bir diğer bilmeniz gereken nokta ise yumurta sarısıyla ilgilidir. Yumurtanın sarısı mayalanmasını tamamlanmış olan hamura kesinlikle sürülmemeli. Öncesinde sürülmesi hamurun üzerinde kurumaya neden olacaktır. Bu şekilde pişerse yüzeyi çatlak poğaçalar elde edilmiş olur.

Bir diğer bilmeniz önemli uyarı ise fırının kapağını sürekli açmamak ve hamura gereğinden fazla yağ koymak! Bu iki hatayı yaparsanız poğaçanız hem kuru olur hem çatlar hem de kabarmaz.

Lezzetli poğaçalar yapmak istiyorsanız bu püf noktaları sakın atlamayın! Ve arkadaşlarınızla da bu bilgileri paylaşmayı ihmal etmeyin..

İlgili Haberler