Sanıldığından Daha Kolay! Dağılmayan ve Patlamayan Sigara Böreği Tarifi

Sigara Böreği, Türk mutfağının en pratik böreklerindendir. Ancak dağılma veya patlama sorunu olabiliyor. Vereceğimiz bu tarifle patlamayan sigara böreği yapabileceksiniz...

Sanıldığından Daha Kolay! Dağılmayan ve Patlamayan Sigara Böreği Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 25 Kasım 2021 19:31

Bugün sizler için dağılmayan ve patlamayan bir sigara böreği tarifi hazırladık. Üstelik iç harcı tamamen size kalmış.

Sigara böreği, Türk mutfağının en basit börek çeşididir. Özellikle pratik olması çat kapı gelen misafire her zaman ikram edilebilir kılır Sigara Böreğini. Ancak kimi zaman kızartırken dağılmalar veya patlamalar yaşarız. Elbet bununda bir çözümü var. İlk olarak kullanacağınız yeşilliklerin tamamen kuru olmasına dikkat edin. Daha az yağlı çökelek veya lor peyniri tercih edebilirsiniz. Ayrıca sarma işlemini tamamlarken yufkanın ucunu mutlaka bir parça su ile ıslatın. Yağ tam kızmadan kesinlikle börekleri kızartmaya başlamayın.

İşte bu ipuçları sayesinde sizlerde mükemmel bir sigara böreği yapabileceksiniz...

Malzemeler

  • 2 tane hazır yufka
  • 250-300gr lor peyniri veya çökelek
  • 5-6 sap maydanoz
  • 5-6 sap dereotu
  • 1 tatlı kaşığı tane çekilmiş karabiber
  • 1 tatlı kaşığı pul biber

Kızartmak İçin Malzemeler

  • Sıvı yağ

Yapılışı

İlk olarak maydanozu ve dereotunu ince ince kıyın. Ardından derin bir kap içerisine aldığınız çökelek veya lor peynirinin üzerine ilave edin. Baharatları da ekledikten sonra güzelce karıştırarak harmanlayın.

Hazır yufkaları üst üste yerleştirin. Ardından önce dört eşit üçgen parçaya kesin. Her bir parçayı tekrardan üçgen parça olacak şekilde kesin.

Elde ettiğiniz üçgen parçaların geniş kısmına yemek kaşığı yardımıyla peynirli karışımdan koyun. Önce kenarlardan içe doğru hafif katlayın. Ardından rulo şeklinde sarın. Yufkanın ince ucunu bir parça su ile ıslatın ve sarma işlemini tamamlayın.

Tavaya aldığınız bol miktarda sıvı yağı kızdırdıktan sonra börekleri kızartın. Altın rengini alan böreklerin fazla yağını salması için havlu kağıt serdiğiniz bir tabağa aktarın.

Kaynak: HABERTÜRK - Sol Meydan