Son dönemin en popüler köfte yemeği! Pratik Fellah Köftesi Tarifi

Fellah Köftesi Türk mutfağının en farklı köfte yemeklerinden biri. Oldukça lezzetli olan fellah köftesini bir kez tadan vazgeçemiyor gerçekten de..

Son dönemin en popüler köfte yemeği! Pratik Fellah Köftesi Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 29 Ekim 2021 19:38

Fellah köftesi son dönemde merak edilen en popüler köfte tariflerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Hürriyet gazetesi Bulgurla yapılan fellah köftesi hem çok doyurucu hem de çok besleyici bir yemektir şeklinde bir haber yayınlamıştı.

Merak edenler için Adana yöresinin mutfağına ait olan fellah köftesini yapmak da oldukça kolay.

Şimdi sizlerle Fellah köftesinin tarifini paylaşacağız..

Fellah Köftesi yaparken ilk olarak bir kaba 2 su bardağı ince bulgur konulur. Biliyorsunuz ki, köftelerde ince bulgur tercih edilir. Ardından üzerine yine 2 su bardağı sıcak su konulur. Üzerine streç film çekilip 10 dakika bekletilir.

10 dakika bekleme süresinin ardından 2 su bardağı un, 1 adet yumurta, 1 yemek kaşığı salça, 1 tatlı kaşığı kimyon, 1 çay kaşığı karabiber ve ardından yeteri kadar tuz eklenir. Sonra elle yoğurma işlemine geçilir. Tüm konulan malzemeler güzelce yoğurulur.

Küçük küçük yuvarlaklar yapılır. Ve serçe parmakla bastırarak köfteler şekillendirilir. Ardından bir tencereye su konulup kaynatılır. Kaynamış suya yapılan köfteler atılır ve 15-20 dakika kadar pişirilir. Köfteler piştikten sonra, Fellah Köftesi’nin sosunun yapımına geçilebilir.

Fellah Köftesinin Sosu Nasıl Yapılır?

Fellah Köftesi’nin sosu için, uygun bir tavaya 3 yemek kaşığı sıvı yağ ve 5 adet domates rendesi katılıp karıştırılır. Kaynadıktan sonra 1 yemek kaşığı biber salçası, 3 diş dövülmüş sarımsak ve yeteri kadar tuz ilave edip karıştırarak 2 veya 3 dakika pişirilir.

Bundan Sonraki Aşamada Ne Yapılır?

Bundan sonraki aşama da ise, haşlanan köfteler pişirilen sos ile karıştırılır. Ardından da servis tabağına alınır. Fellah Köftesi artık hazırdır. Deneyeceklere ve hatta şuan yapıyor olanlara ve de ağzının tadını bilenlere afiyet olsun.

Fellah Köftesi tarifleri için Youtube’a Fellah Köftesi yazarak, Fellah Köftesi tariflerine ulaşabilir, siz de birbirinden güzel ve lezzetli Fellah Köftesi yapabilirsiniz. İlginçtir ki, aynı tarifi binlerce kişi de yapsa herkesin elinin lezzeti farklıdır. O yüzden bazı kişilerin yemekleri çok daha lezzetli olur. Tarifleri uygularken miktarlara, ölçülere, malzemelerin birebir aynı olmasına dikkat etmek gerekir.

Aksi taktirde daha farklı sonuçlar ile karşılaşılabilir. Ayrıca bazı sayfaların video tariflerini uygulamak çok daha güzel sonuç verirken bazı sayfaların tariflerine ise güven olmuyor. Acemi kişiler de sonuçta video çekip paylaşabiliyorlar. O yüzden ilk önce güvenli sayfaları tespit etmek daha iyi olabilir. Bunun için de belki birkaç tarif denemesi yapabilirsiniz.