Sürekli temizlik yapmaktan sıkılanlara evdeki tozu azaltan temizlik sırları

Temizlik kimi zaman can sıkıcı olabiliyor. Ve bazen evi köşe bucak temizlesek bile ev hala toz içerisinde olabiliyor. Evdeki toz aslında azaltılabilir. Bunun için şimdi sizlere temizlik sırlarını vereceğiz.

Sürekli temizlik yapmaktan sıkılanlara evdeki tozu azaltan temizlik sırları
Yayınlanma Tarihi : 29 Ekim 2021 20:41

Toz, bildiğiniz gibi kağıttan, saçtan, ev hayvanlarından özellikle ve özellikle deri dökülmelerinden, kumaş liflerinden oluşan küçük parçacıklardır. Tozun bir ortamda olması gerektiğinden fazla bulunması halinde alerji ve buna bağlı sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Bu sebeple tozu kontrol altına alabilmek bulunduğunuz ortamın kaliteli hale gelmesini sağlar. Tabii ki evinizdeki toz miktarınızı azaltmanın beli başlı yolları bulunur.

Havayı Filtrelemek

Eviniz merkezi bir havalandırma sistemiyle havalandırılıyorsa, yapacağınız en hızlı yol filtrelerinizi temizlemek ya da değiştirmektir. Evinizde toz birikimi devam edecektir tabii ki ancak büyük toz partikülleri için filtrelerle önlem alınmış olacaktır.

Hava Temizleme Cihazı

Bir hava temizleme cihazı alarak tozlu hava miktarını da azaltabilirsiniz. Bu seçenek özellikle alerjisi olan kişiler için harika bir çözümdür. Hava temizleme cihazı, bulunduğu ortamı temizleyeceği için her odada çalıştırılması uygun olacaktır.

İki Defa Süpür

Elektrikli süpürgeler, tozu mümkün olduğunca fazla temizlemenizi sağlayacaktır. Evin tüm halılarını özellikle iki defa süpürmenizde fayda göreceksiniz. Elektrik süpürgenizin filtresini de sık sık değiştirdiğinizden emin olun.

Fayans Zeminler

Fayans zeminleri birkaç günde bir süpürerek biriken tozlardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Özellikle kapı aralıklarında biriken tozlar başa bela olacağı için bu yolu sık sık kullanmanız harika bir yoldur.

Yerleri Sil

Fayans ve parke zeminlerinizi kısa aralıklarla silmeniz, toz birikimlerinin önüne geçecek ve tozun evin içine sürekli dağılmasını önleyecektir. Ayrıca kir ne kadar çok birikirse ovalamakla temizlemek zorunda kalacağınız için zorlanmamak için kısa aralıklarla temizlemeyi ihmal etmeyin.

Mikro Fiber Bez

Toz alma rutinlerinizde kesinlikle kullanmanız gereken bir ürün vardır. Bu da mikrofiber bez. Bu bez biriken tozları bir kenara götürmek yerine üzerinde tutacağı için çok faydalı olduğunu kullandığınız anda göreceksiniz.

Sık Sık Yıka

Yatak takımlarınızı ve benzeri toz tutacağını düşündüğünüz yüzeyleri bol bol yıkamanızın da toz oluşumunu engelleyeceğini görebilirsiniz. Yatağa her yatışınızda havalanan tozlar başınıza bela açmadan önce bu seçeneği de güzel değerlendirmenizde fayda var.

Tüm bunların dışında bazen minimal olarak yaşamak fayda sağlayabilir. Etraftaki fazla eşyanın olmaması hem temizliğin kolay olmasını hem de toz tutucu faktörleri ortadan kaldırmış olmakla fayda sağlar. Evinizde açık yüzeylerde masa örtüsü gibi tekstil ürünü olması da sıkıntı yaratacaktır. Bunları kullanmaktan kaçının.