Tane tane oluyor tabak nasıl bitti anlaşılmıyor Türkistan pilavı tarifi

Türkistan pilavı, çok lezzetlidir ve tadına doyum olmaz. Gündüz veya akşam gelecek olan misafirlerinize bu şahane pilavı yapıp ikram edebilirsiniz.

Tane tane oluyor tabak nasıl bitti anlaşılmıyor Türkistan pilavı tarifi
Yayınlanma Tarihi : 20 Kasım 2021 21:09

Yanına bol salata ve ayran ile yemeye doyamayacağınız bu pilavı, sık sık yapabilir ve sevdiklerinizin damaklarını lezzetlendirebilirsiniz.

İlk olarak geniş bir tencerenin içine soğanlar halka halka doğranır. İçine tereyağı eklenir ve ocakta pembeleşinceye kadar kavrulur. Soğanlar pembeleşince parça et ilave edilir. Daha sonra havuçlar rendelenir ve etin üzeri kaplanır. Aynı şekilde suyu da koyarız ve havuçların üzeri örtülecek kadar ekleriz.

Daha sonra tencerenin ağzı açık bir şekilde pişmeye bırakılır. Geceden ıslatılmış ve pişirilmiş olan nohut tencereye eklenir. Karabiber, kimyon ve tuz eklenir. Bütün malzemeleri ekledikten sonra, tencerenin ağzı kapatılır ve etin pişmesi beklenir.

Etimiz pişerken, ayıklayıp yıkamış olduğumuz pirinçleri ilave edelim. Pirinçlerin üzerini iki parmak geçinceye kadar su koyulur ve kısık ateşte pişmesi beklenir. Pirinç suyunu çekinceye kadar pişmesi beklenir. Pirinç suyunu çekince, demlenmesi için beklenir. Demlendikten sonra, bol salata, turşu ve ayran ile servise sunulur. Afiyet olsun.

MALZEMELER

1 kg. pirinç
2 adet soğan
yarım kg. parça kuzu eti
4 yemek kaşığı tereyağı
1 su bardağı nohut
2 adet havuç
karabiber, kimyon, tuz