Tatlıcılarda Son Dönemde Oldukça Popüler. Soğuk Baklava Tarifi

Soğuk baklava son dönemde Türk mutfağına yeni bir giriş yapmış tatlılar arasında yer alıyor. Klasik baklavalardan çok daha iyi olan bu baklavanın oldukça da lezzetli olduğu söylenebilir. Lokum gibi yumuşacık oluşu ise onu bir adım öne çıkarıyor

Tatlıcılarda Son Dönemde Oldukça Popüler. Soğuk Baklava Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 30 Ekim 2021 15:26

Son dönemde Soğuk baklava tercih nedeni olmaya başladı. Bir çok kişi tadını çok beğendiğini söylüyor.

Pastacıların büyük bir bölümünde de raflara konulan soğuk baklava evde de kolaylıkla yapılabilecek bir lezzet.

Soğuk Baklava için Gerekli olan malzemeleri ve tarifi paylaşacağız

Lezzetine Doyum Olmayan Soğuk Baklava Tarifi
Gerekli Malzemeler;

  • 800 gram olacak şekilde 1 paket baklavalık yufka
  • 175 gr tereyağı
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • Antep fıstığı (ya da ceviz)

Şerbet İçin Gerekli Malzemeler;

  • 1 paket süt
  • 4 su bardağı toz şeker

Üzeri için;

  • Antep fıstığı ( veya ceviz )
  • Rendelemiş çikolata
  • Kakao

Soğuk Baklava Tarifinin Yapılışı
Öncelikle şerbetimizi hazırlayalım ve soğumaya bırakalım. Şerbetimiz için sütümüzü ve şekerimizi tenceremize alıp kaynatalım. Kaynadıktan sonra kısık ateşte 10 ila 15 dakika daha kaynatıp ocaktan alalım. Tenceremizde tereyağımızı eritelim ve üstünde oluşan köpüğü alalım. Köpüğünü aldığımız tereyağımızın üzerine sıvı yağımızı da ilave edip karıştıralım. Baklavalık yufkalarımızı tezgahımızın üzerine koyalım. Daha sonra alüminyum tepsimizi yufkalarımızın üzerine koyup, tepsimizin hizasında keselim. Burada biraz hızlı olmayız çünkü bildiğimiz üzere baklavalık yufkalar hemen kuruyor. Kesme işlemimiz bittikten sonra temiz bir örtü ile yufkalarımızın üstünü kapatalım. Tepsimizin üzerine 2 yemek kaşığına yakın sıvı yağ döküp her yere iyice yedirelim. Yufkamızdan 2 tane alıp tepsimize serelim ve her yerine yağ sürelim. 30 kat olacak şekilde her 2 katta bir yağ sürmeye devam edelim. Tamamladığımızda Antep fıstığımızı yada tercihinize göre cevizimizi üzerine yayalım. Daha sonra üzerine bir 10 kat daha yufkamızı yerleştirelim. Bu kez her katı yağlayıp yufkalarımızı öyle yerleştirelim. Daha sonra baklavamızı yavaş yavaş keselim ve arta kalan yağımızı üzerine güzelce sürelim. Önceden ısıttığımız 160 derecelik fırınımıza sürelim ve kontrollü bir şekilde pişmeye bırakalım. Üzeri iyice kızarmış olan baklamızı alıp, ilk sıcağı geçtikten sonra soğuttuğumuz şerbetimizi üzerine dökelim. Şerbetimizi çeken baklavamızın üzerine kakaomuzu eleyelim ve rendelediğimiz çikolataları serpelim. Son olarak Antep fıstığı veya cevizimiz ile süsleyelim ve servis tabağına alalım. Herkese afiyet olsun!

Soğuk baklavanın tarifi işte bu kadar kolay! Sizlerde Soğuk Baklava Tarifimizi Arkadaşlarınızla Paylaşabilir ve Onların da yararlanmasını sağlayabillirsiniz.