Tıpkı Restoranlardaki gibi Patlıcan Ezme Tarifi! İşin Püf Noktası 1 Kaşık İçine Eklenen..

Patlıcan Ezme , Türk Mutfağının sevilen mezelerinden biridir. Yapılışı son derece kolay olan bu mezenin küçük bir püf noktası var.

Tıpkı Restoranlardaki gibi Patlıcan Ezme Tarifi! İşin Püf Noktası 1 Kaşık İçine Eklenen..
Yayınlanma Tarihi : 30 Eylül 2021 13:37

Meze mutfağımızın vazgeçilmez besinlerimizden biridir. En çok sevilen meze ise patlıcan ezmedir. Yapılışı biraz zahmetli olsa da tadı gerçekten damak çatlatıyor. Uzun bir süre önce bir tarif denemiştim. Habertürk tarafından paylaşılmıştı. Sonrasında patlıcan ezme yaparken hep o tarifi kullandım. Açıkçası ne kıvamı ne de ölçüsü hiş şaşmadı. Ancak işin püf noktası içerisine eklenen 1 kaşık mayonezdeymiş.

Gelin hep birlikte tarife bir bakalım isterseniz

Gerekli Malzemeler

4 adet orta boy bostan patlıcan
3 diş kadar sarımsak
1 kaşık kadar mayonez
3 kaşık kadar yoğurt
1/4 limon suyu ( taze olursa iyi olur )
1 kahve fincanı kadar Zeytinyağı
Ve Tuz


TARİFİ

İlk olarak meze yapımında kullanılacak olan Patlıcanları kuvvetli ateşte kabukları yanacak derecede közleyin. Ve Biraz soğuyunca bıçak yardımı ile elle kabuklarını soyun. Sonrasında da Patlıcanları büyükçe bir kase içine alınız üzerine zeytinyağını dökerek soğumaya bırakın.

Yeterince Soğuduktan sonra çatalla ezin. Unutmayın ki Tamamen püre haline gelmemeli. Ve Sarımsakları macun haline gelene kadar havanda dövdükten sonra içine mayonezi katarak yedirin. Ardından Tuzunu da ilave ettikten sonra ezilmiş patlıcanlara katın. Ve Bir iki karıştırıp yoğurdu patlıcanlara yedirin. Devamında ise Zeytinyağı ve limon suyu eklemeyi unutmayın.

Bir süre buzdolabında dinlendirdikten sonra artık servise hazırdır :)))

İşte bu kadar kolay. Sizlerde patlıcan ezme tarifini arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz..