Yoğurda 1 kaşık ekleyip tüketince şeker hastalığına çare olan besin

Bazı besinler kan şekerini dengeliyor ve şeker hastalığına karşı koruma sağlıyor. O besinler arasında en etkili olanı yoğurdun içerisine eklenip tüketilen kimyon. Kimyon baharatlar arasında ayrıca en yararlı olan baharat olarak bilinmektedir.

Yoğurda 1 kaşık ekleyip tüketince şeker hastalığına çare olan besin
Yayınlanma Tarihi : 16 Kasım 2021 03:16

Kimyon baharatlar arasında en faydalı olan baharatlardan biridir. Sindirimi düzenleyen kimyon aynı zamanda da kas ve kemik gelişimini desteklemektedir.

Diyabet ve şeker hastalığının tedavisine yardımcı olan kimyon aynı zamanda da Yüksek kolesterolü düşürmektedir.

Astım ve bronşiti doğal yoldan da tedavi eden kimyon şifacı bir baharattır.

Sabah gazetesinin geçtiği habere göre Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez Şeker hastaları hemen her yemekte kullanabilir diyerek özellikle bu tür hastalığı olanlara kimyon tüketmeyi önerdi.

Cildin ve saçların parlamasında da etkili olan kimyon aynı zamanda vücuttan ödem atmakta ve gaz problemini de çözmektedir.

Balla tüketilmesi durumunda anne sütünü de artıran kimyon uyku problemi yaşayanların rahatlıkla tüketebileceği bir baharattır.

Stres ve depresyonu önleyen kimyon kendine has hoş bir kokuya da sahiptir.

PEKİ NASIL YAPILACAK?

Bir kase ev yoğurduna 1 tatlı kaşığı kimyonu ekleyip güzelce karıştırın. Sonrasında da bu yoğurdu tüketin. Bu sayede kan şekeriniz düzene girecek ve sindiriminiz kolaylaşacak. Aynı zamanda da bağırsak hareketleriniz düzene girecektir.

1 Tatlı kaşığından fazla yoğurda eklemenize gerek yoktur. Demir deposu olan kimyon sayesinde aynı zamanda kan değerlerinizde de artış yaşanacaktır. Yoğurdun içerisine eklenerek tüketilen kimyon aynı zamanda ciltteki lekeleri azaltacak ve sivilce oluşumunu da önleyecektir. Yemeklerdeki yağında etkisini azaltan kimyon şeker hastaları tarafından hemen hemen her besine eklenerek rahatlıkla tüketilebilir. Ayrıca kimyon kilo alımını da ortadan kaldırmaktadır.

İlgili Haberler