Abdulkadir Selvi AKP kulislerindeki seçim tarihini açıkladı! 4 Hafta öne çekilecek

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi seçimlerin üç yada dört hafta önceden yapılacağını gerekçesinin ise Kurban bayramı olduğunu belirterek yazısında "Tabii bu erken seçim olmuyor, olursa öne çekilmiş seçim olur" ifadelerine yer verdi.

Abdulkadir Selvi AKP kulislerindeki seçim tarihini açıkladı! 4 Hafta öne çekilecek
Yayınlanma Tarihi : 03 Haziran 2022 13:52

Türkiye gündeminden erken seçim tartışmaları düşmezken AKP'ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugün tartışmalara başka bir boyu kazandırdı. Selvi normal şartlarda Haziran 2023'te yapılması planlan genel seçimlerin bayram nedeniyle öne çekilebileceğini AKP kulislerinden edindiği bilgilerle paylaştı.

ERDOĞANEN DEMİŞTİ?

Geçtiğimiz günlerde AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan dönüşünde seçimlerin 2023 yılının Haziran ayında yapılacağını açıklamıştı.

Erdoğan'ın bu açıklamasını hatırlatan Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, planlanan seçimin 24 Haziran'da, Kurban Bayramı'nın da 28 Haziran'da olduğuna dikkat çekerek "Tabii bu erken seçim olmuyor, olursa öne çekilmiş seçim olur" değerlendirmesinde bulundu.

Hürriyet gazetesindeki yazısında Abdulkadir Selvi, şu ifadeleri kullandı:

"Kurban Bayramı demek en az bir ay önceden başlamak üzere hac mevsimi demek. Aynı zamanda haziranın ortasında üniversite sınavları yapılıyor. Seçim kampanyası 3 aylık bir takvimi kapsıyor ama son 40 gün çok yoğun geçiyor. Bir düşünce var. Kurban Bayramı telaşı ile seçimleri üst üste getirmeyelim. Üniversite sınav stresini yaşayan gençlerimizin psikolojisini dikkate alalım. Üniversite sınavı bittiği andan itibaren tatile çıkmak için bekleyen aileleri seçim nedeniyle zor durumda bırakmayalım.

O nedenle seçimleri haziranın ilk haftasına ya da mayısın son haftasına çekelim diye bir düşünce var. 28 Mayıs ya da 4 Haziran gibi. Tabii bu erken seçim olmuyor. Olursa öne çekilmiş seçim olur. Ama dediğim gibi, bir düşünce aşamasında."

Yazının tamamı için tıklayın.