AKP'de yeni bir bakan istifası yolda.. Kulisleri hareketlendiren gelişme

Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman bakanı değiştirilmişti. Sözcü'de bir bakanın daha istifa edeceği öne sürüldü.

AKP'de yeni bir bakan istifası yolda.. Kulisleri hareketlendiren gelişme
Yayınlanma Tarihi : 14 Mart 2022 20:00

AKP kulisleri oldukça hareketli. Özellikle bakanlar kurulunda yeni istifalar geleceğine yönelik iddiaların ardı arkası kesilmiyor.

Tarım ve Orman bakanı geçtiğimiz günlerde istifa etmiş ve yerine yeni bir isim atanmıştı. Şimdi ise istifası beklenen isimler arasında Sağlık Bakanı ile Kültür ve Turizm Bakanı yer alıyor.

Ancak Sözcü gazetesinde yayınlanan özel bir yazı deprem etkisi yarattı. İddialara göre Berat Albayrak sonrası göreve gelen Lütfi Elvan'ın istifasıyla boşalan koltuğa oturan yeni Hazine ve Maliye Bakanı da istifa edecek.

Sözcü gazetesi yazarı Murat Muratoğlu, Nebati'nin de 'gidici' olduğunu söyledi.

Muratoğlu’nun bugünkü "Nebati de gidici" başlıklı yazısının ilgili kısmı şöyle:

Bütün temeli ihracat ve turizmde gelir artışına dayanan ekonomik program anlamını kaybetti. Hesaba göre ülke cari fazla verecekti. Cari açık bir ayda 7 milyar doları aştı. 12 aylık dönem itibarıyla 20 milyar doların üzerine çıktı. Ocak ve şubat aylarındaki dış ticaret açığı toplamı iki ayda 18.4 milyar dolara ulaştı. Faiz ile suni olarak oynamaya çalışınca iş çığırından çıktı. Kur Korumalı Mevduat gibi saçma sapan bir model icat edilerek ülke ekonomisini daha büyük risklerin içine atıldı. Çıkılabilecek gibi de değil…

Kim yaptı? Dış mihraklar bahanesi bu saatten sonra alıcı bulmaz. Savaşı öne sürüyorlar ama millet cebine bakıyor, o da tutmaz. Biri bu durumu üstlenmeli… Baş harfi Nebati… Zira üç vakte kadar bir yol görünüyor diye çıktı falında… Üç hafta mı olur, üç ay mı orasını bilmem ama önce hangisi gider acaba? Ne var ki Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu epeydir sırada…