AKP'li isimden itiraf! Hepsi Erdoğan'ı geçiyor! Ancak bir isim fark atıyor

Eski AKP'li vekil, yaptırdıkları son ankette yüzde 31'de kaldıklarını öne sürerek tartışma yaratacak itiraflarda bulundu. Sözcü gazetesinden Deniz Zeyrek'e konuşan AKP'li isim sarayda da krize yol açacak sözler dile getirdi.

AKP'li isimden itiraf! Hepsi Erdoğan'ı geçiyor! Ancak bir isim fark atıyor
Yayınlanma Tarihi : 02 Haziran 2022 12:32

Seçim anketleri tartışma konusu olmaya devam ediyor. Tartışmalar başak bir boyut kazandı. Sözcü gazetesi yazarlarından Deniz Zeyrek dün tartışma yaratacak bir yazı yazdı. Anketleri sıkı takip eden eski bir AKP'li milletvekiliyle görüşen Deniz Zeyrek bu görüşmedeki detayları okuyucularıyla paylaştı.

Deniz Zeyrek'e anketlerin kendileri açısından iyi gitmediğini ve iç açıcı olmadığını belirten AKP'li ismin "en son yüzde 31'i bulmuştuk" itirafında bulunduğu görülüyor.

Ayrıca yazıda bir ayrıntı dikkat çekiyor. Erdoğan karşısında rakip olması muhtemel isimlerin hepsinin Erdoğan'ı geçeceğine dikkat çekilirken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın ise fark atacağı öne sürülüyor.

Deniz Zeyrek'in yazısının ilgili bölümü şu şekilde oldu.

"Mehmet Ali Kulat'ın yönettiği MAK Araştırma'nın (5-14 Mayıs 2022 tarihleri arasında 30'u büyük şehir 63 ilde toplam 5 bin 750 kişiyle yaptığı) Mayıs anketinin sonucunu anımsatarak, 'AK Parti yüzde 30'un altına düşmüş' dedim.

(Ankette 'Yarın genel seçim olursa oyunuzu hangi partiye oy verirsiniz?' sorusuna verilen yanıtlardan – kararsızlar dahil – şu sonuçlar çıkmış: AK Parti yüzde 28.3, CHP yüzde 27.1, İYİ Parti yüzde 16.1, HDP yüzde 7.8, MHP yüzde 6.6, DEVA Partisi yüzde 3.1 ve Gelecek Partisi yüzde 2.8 )

AK Partili eski vekil, 'Bizim anketlerde de durum pek farklı değil, en son yüzde 31 bulmuştuk' dedi.

Haliyle doğrudan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a verilen desteği anımsattım.

(MAK anketinde Erdoğan'a oy verebileceğini söyleyenlerin oranı yüzde 36'da. Bütün kararsızlar Erdoğan'a eklense Erdoğan 40'ı zor buluyor.)

AK Partili eski vekil 'Bizimkilerde de durum aynı. Hatta şunu söyleyeyim, adı geçen tüm muhalefet adayları (Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener, Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş) ikili sorulduğunda Cumhurbaşkanımızı geçiyor.'

Bu benim için şaşırtıcı bir cevaptı. En büyük farkı kimin attığını merak ettim. 'Mansur Yavaş' dedi. Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu'nun Erdoğan'ı kritik bir farkla geçtiğini, Erdoğan'ın iki isimle yarışması halinde durumu değiştirebileceğini anlattı."