Aksoy araştırma tarafından yapılan ankette AKP'yi üzecek sonuç

Son zamanların en dikkat çeken anketi yayınlandı. Yayınlanan ankette AKP ve MHP oyları erimiş görünüyor.

Aksoy araştırma tarafından yapılan ankette AKP'yi üzecek sonuç
Yayınlanma Tarihi : 12 Aralık 2021 01:26

AKP ve MHP oylarındaki erime artık dur durak bilmeden sürüyor. AKP medyasına bakıldığında ise oylarda herhangi bir düşüş söz konusu değil. Bu yüzden MHP ve AKP yöneticileri anket firmalarına artık güvenmediklerini belirtiyorlar.

Aynı hataya 31 Mart 2019 yılındaki yerel seçimlerde de düşen Cumhur ittifakı yöneticileri büyük bir hezimet yaşayarak bir çok büyükşehir belediyesini kaybetmişti.

Oyları yüzde 50'nin altına inen AKP ve MHP neredeyse hiç bir ankette yüzde 50 seviyesine yaklaşamıyor.

Aksoy araştırma tarafından yayınlanan bir ankette AKP ve MHP'nin kararsızlar dağıtıldığında bile yüzde 50 oy alamayacağına dikkat çekildi.

Yeniçağ'da yer alan habere göre: Aksoy Araştırma'nın sahibi Ertan Aksoy, siyasi, ekonomik ve güncel konularda seçmenin nabzını ölçümlemek amacıyla bir anket yaptı. Aksoy, araştırmanın sonuçlarını paylaştı.


Siyasi, ekonomik ve güncel konularda seçmenin nabzını ölçümlemek amacıyla gerçekleştirilen anket, yüzde 95 güven aralığında yüzde 3 hata payı ile bin 67 kişi ile gerçekleştirildi.

Ankette "Bu pazar milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusunun yöneltildiği seçmenlerin yüzde 26.7 AKP, yüzde 24.5 CHP, yüzde 12.5 İYİ Parti'yi tercih etti. Ankette MHP yüzde 7.5'te kalırken HDP ise yüzde 9.2 ile 4. parti oldu. Katılımcıların yüzde 6.6'sinin oy kullanmıyorum dediği ankette kararsızların oranı ise 6.3 oldu.

111220211633291410179.jpg

Seçime ilk kez girecek olan DEVA yüzde 2.1, Gelecek Partisi yüzde 0.9 oy oranında kaldı. Ankette diğer partiler yüzde 2.7 oy aldı. Katılımcıların yüzde 0.2'si ise kararını açıklamak istemedi.

Kararsız seçmenlerin oy oranlarına göre dağıtıldığı anketin sonuçları ise, AKP yüzde 30.8, CHP yüzde 28.9, İYİ Parti yüzde 13.8, HDP yüzde 9.8, MHP yüzde 8.4, DEVA yüzde 2.5, Gelecek Partisi yüzde 1.1 ve Diğer partiler yüzde 3.6 olarak belirlendi.

SEÇİMİ KARARSIZLAR BELİRLEYECEK

Aksoy araştırma tarafından yapılan ankette de görüldüğü üzere olası seçimi kararsızların belirleyeceği görülüyor.

Kararsız seçmenleri ikna eden ittifak iktidar olacak görünüyor.

MUHALEFETE DOĞRU ADAY ÇAĞRISI

Öte yandan sosyal medyada çok sayıda vatandaş artık muhalefetin hata yapma lüksünün olmadığını belirterek Kemal Kılıçdaroğlu veya İlhan Kesici'nin adaylığına karşı çıkıyor. Her iki adayın Erdoğan karşısında şansının olmadığının altını çizen muhalif seçmenler CHP yönetimini uyarıyorlar.

CHP yönetimi ise yanlışta ısrar ederek Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın önünü tıkamaya devam ediyor.